2015. június 15., hétfő

Pamut rövidnadrág nélkül nincsen nyár!

Ez az a ruhadarab a sapka mellett, ami nélkül tényleg nincsen nyár. Kell belőle az oviba, a bölcsibe, a homokozóba, a nagymamához, tartalékba a pelenkázótáskába és a rövid pizsamáról még nem is beszéltem.

Nadrágot varrni nagyon egyszerű. Annyira, hogy amíg nem próbáltad, el sem fogod hinni nekem. Az első, saját kézzel készített ruhadarabom egy nadrág volt, méghozzá apukám keveset hordott öltönynadrágját alakítottam át. Fogtam az akkoriban nagy népszerűségnek örvendett Burda egyik szabásmintáját és néhány óra elteltével már büszkén viseltem a nagyszerű nadrágomat. Mert tényleg az volt!

A rövid nadrágot célszerű vékony, pamutszerű, ún. pólóanyagból készíteni, ami kényelmes és mérsékelten nyúlik is. Alapanyagnak jó lehet erre a célra egy kiselejtezett férfi póló is.


Első lépésként készítsd el a saját szabásmintádat. Használhatsz sablont is, rengeteg ingyenes szabásminta van az interneten, de bátorítanálak, hogy készítsd el a sajátodat. Hogy miért? Mert nincs két egyforma gyerek. Az enyémeknek például elég vékonyak a lábai, és szeretem, ha nem szoknyaként lifeg rajtuk a rövidnadrág. Válaszd ki azt a pamut nadrágot, aminek tetszik a fazonja és rajzold át a nadrág részeit. Először fordítsd ki, és hajtsd ketté, ahogy a képen is látható. Összesen két részt kell átrajzolnod, az elejét és a hátulját, mert egy nadrág összesen 4 részből áll (ha nincsenek zsebei és egyéb rávarrt részei), két első és két hátsó részből. Fontos még tudnod, hogy a hátsó résznek magasabb a dereka a középvonalnál, illetve szélesebb maga az a szabásminta darab is. Varrásnak hagyj rá kb másfél centit. 


Ha elkészült a szabásmintád, szabd ki a nadrág részeit. Kétszer az elejét és kétszer a hátulját, értelemszerűen megtükrözve. A legegyszerűbb, ha félbehajtott anyagból vágod ki. Ha bizonytalan vagy a hosszát illetően, akkor inkább hosszabbra hagyd, egy mozdulat levágni a felesleges részeket.


Nagyjából így fog kinézni a te szabásmintád is. Ha vastagabb lábú gyerkőcnek készíted, lefelé bővülő szárú szabásmintát is csinálhatsz. A képen látható helyen tűzd össze a részeket (színükkel egymás felé), itt kell ugyanis elsőként összevarrni. Ezek lesznek a nadrág középvonalai.


Miután a két varrással megvagy, célszerű szétvasalni az anyag széleit, hogy könnyebben lehessen velük dolgozni. Ki is hagyhatod ezt a lépést, ha nem olyan gyűrött az anyag, vagy kézzel nagyjából el tudod simítani ezeket a részeket.


Ezután össze kell varrnod a két nadrág felet. Elsőként a lábak közötti szakaszt, amihez fontos, hogy a középső részek pontosan illeszkedjenek. Illeszd egymáshoz a két fél középvonalának alsó részét, ahogy a képen is látod, majd innentől kezdve haladj lefelé a varrással a comb felé.


Valahogy így. Tehát két hosszanti varrással majdnem össze is varrtad a nadrág részeit. 


Ezután a két oldalát kell összevarrnod, méghozzá úgy, hogy a két derékrészt illeszted egymáshoz. Tehát megint csak fentről lefelé kell varrnod. Az előző képen jól látható,hogy a nadrág hátsó része magasabb, illetve nem egyenes a dereka, hanem íves. Mindez azért kell, hogy minél kényelmesebb legyen.


Már ránézésre is a nadrág fázisnál tartasz, nincs más hátra, mint felhajtani a szárakat és elkészíteni a derékrészt. Ezek sorrendje tetszőlegesen variálható, én valamiért először a  szárakkal szoktam kezdeni.


Mivel egy rugalmas anyagot varrsz, ne felejtsd el, hogy rugalmas öltéstípust kell használnod. Ha sima, egyenes öltést használsz, akkor jó eséllyel az első mászókázásnál szét fog pattanni a varrás. Én a cikkcakkot választottam, így ilyen lett a nadrág alja. 

Ha kislánynak készíted a nadrágot, akkor nyugodtan csinosítsd kicsit, tegyél bele gumit, vagy egy kötőt, amivel kicsit összehúzod a szárak alját. Pont úgy, mint a derékrésznél, csak keskenyebb gumiszalagot használj.



A derékrésznél érdemes széles gumiszalagot használni, mert szebb és kényelmesebb is lesz a végeredmény. Hajtsd be egy, a guminál kicsivel szélesebb részt a derekából, majd varrd le rugalmas öltéssel. Hagyj nyitva egy 3-4 centis részt valahol, ezen a nyíláson keresztül fogod majd befűzni a gumit.


Ha befűzted a gumit és lemérted, hogy mekkora a végleges mérete, akkor tedd egymásra a végeit és két helyen varrd össze. Fő a biztonság.


Utolsó lépésként zárd be a nyílást és gyönyörködj a végeredményben!



Ha pelenkás a gyermeked, nézd meg a pelenkabugyit is, az is tetszeni fog!


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése