2013. augusztus 21., szerda

Játékkonyha

Mindig is odáig voltam a házi készítésű gyerekkonyhákért. Akinek van elég ideje, és hozzám hasonlóan érez magában késztetést, az feltétlenül vágjon bele!

Sokáig nézegettem az interneten keringő rengeteg ötletet és egyik jobban tetszett a másiknál. Leginkább a bútorátalakítós változatok nyűgöztek le, mindig rádöbbenek, hogy a kreativitás határtalan. Sokáig keresgéltem is az ennek megfelelő bútordarabot, de valahogy egyik sem tetszett igazán. Túl nagy volt, vagy nagyon macerás lett volna átszabni. Aztán egyik nap leültem és pontosan megterveztem, hogy miként is képzelem el ezt a relatíve kevés helyet foglaló, nagyon egyszerű kis gyerekbútort. Közösen kiszámoltuk, hogy nagyjából mennyi lenne az anyagköltség és úgy döntöttünk, hogy inkább a barkácsolást választjuk.

Itt tartunk most. Van még mit finomítani rajta, kiegészítőket venni, de kezdetnek megteszi és egyelőre a kis szakács sem panaszkodott.




(Hozzáteszem, a munka kivitelezési részét ezúttal apa végezte, én csak, mint koordinátor és ötletgazda szerepeltem a projektben.)

Jó tanács a készítéshez

Mielőtt belevágsz, mindenképp mérd le alaposan a rendelkezésre álló helyet, mert ez lesz a kritikus paraméter. Azt is vedd számításba, hogy ha esetleg át kell rendezni a szobát / lakást, lesz-e elég helye a bútornak, vagy folyton csak kerülgetned kell majd. A gyerekeknek nem a méret és a kidolgozottság a lényeg, tulajdonképpen bármivel eljátszanak. Meggyőződésem, hogy az ilyen típusú gyerekjátékokat a szülő kicsit magának is veszi vagy csinálja, ezt jó időről-időre tudatosítani magadban.


A mi minikonyhánk paraméterei: 80 cm széles és 40 cm mély a "munkafelület".  Első körben csak mosogatót és sütő-főzőlap kombinációt szerettünk volna. A kiegészítők nagy részét (fogantyúk, sütő gombjai, falikar, műanyag tárolók) a svéd áruházban szereztük be, a bútorlapokat pedig egy barkácsáruházban vágattuk méretre. Amire még szükség volt, az egy kis darab öntapadós fólia, egy csaptelep, fémtál a mosogatónak és néhány ív dekorszivacs a főzőlapokhoz. Ezenkívül természetesen a pántok, csavarok, szögek, stb.

Ahogy a képen is látszik, az eszközök egyelőre eléggé hiányosak, de ez egyáltalán nem hátráltatja a szerepjátékot.




Beszereztünk néhány vágható zöldséget, és a festett kavicsok egy része is alapanyag lett a főzőcskézéshez.





A fiús anyukákat is konyhakészítésre buzdítanám, sosem elég a házias férfiakból. :)

2013. augusztus 19., hétfő

Kavicsfestés - első tapasztalatok

Ezidáig csak gyönyörködtem a szebbnél szebb, festett kavicsokban. A kánikula miatt a fél életünket a Duna parton töltöttük, így nem esett nehezemre érdekes alakú kavicsokat keresgélni és végre kipróbálni ezt a fajta alkotási módot.

Ha még nem próbáltad, csak hozzám hasonlóan kacérkodsz a gondolattal, csak ajánlani tudom. Összesen 2-3 órát festegettem és ez lett az eredménye.



Messze vagyok még a gyakorlott kavicsfestőktől, de már most rengeteg tapasztalatot szereztem, amiket szeretnék megosztani veled.

Ezekre lesz szükséged


  • kövek, kavicsok minél többféle méretben és alakban

  • festék (vízbázisú akrilt és temperát használtam)

  • ecsetek (kavicsmérettől függetlenül elég sok apró részletet kell kidolgozni, ezért legyen kéznél 0-ás, 1-es, vagy kettes ecset is)

  • vékony alkoholos filc (témafüggő, hogy érdemes-e használni, ételeknél pl. nem igazán kellett)

  • lakk (akril lakk spray-t használtam): erre azért van szükség, hogy időtállóak és nem utolsósorban szép, fényesek legyenek a kavicsok

Válassz témát


Érdemes valamilyen téma mentén elindulni, ötleteket keresni a világhálón. Ha gyerekjátéknak szánjátok, akkor azért, ha pedig dekorációs célt szolgáltok vele, akkor is figyeljetek, hogy harmonizáljanak egymással a kövek.

A kép alapján nem nehéz kitalálni, hogy három témában "indultam el": zöldségek-gyümölcsök-készételek, állatvilág és emberek. Az a tervem, hogy folyamatosan bővítem mindhárom készletet, idővel pedig a pici is besegít majd. Egyelőre csak abban segédkezik, hogy felismerhető lett-e a végeredmény, illetve előszeretettel játszik velük.





A természet és az emberek vonal még elég kezdetleges, de így is nagy volt az öröm.




Főbb lépések


  1. Por-és zsírtalanítás: ez azért kell, hogy megfelelően tapadjon rájuk a festék. Én csak áttörölgettem őket egy száraz ronggyal, mert nem voltak túl koszosak. 

  2. Festés: 

    • Rétegenként kell festeni a kövekre, ezért időigényesnek mondható a folyamat, hiszen a papírhoz, vászonhoz képest jóval több a száradási idő.
    • Több követ fess egyszerre, így hatékonyan ki tudod használni a hosszú száradási időt.
    • Kevés vizet használj. Ha nem muszáj, ne hígítsd a festéket, mert minél töményebb, annál jobban fed.
    • A világos színeket nekem több rétegben is át kellett festenem, hogy megfelelően fedjen (főleg sötét köveket használtam), de gondolom ez festékfüggő is.
    • Bátran keverd a színeket!

  3. Kontúrok: ez a lépés témafüggő és természetesen elhagyható, ha nem tartod szükségesnek. A kontúrok kiemeléséhez alkoholos filcet használtam, de csak akkor, amikor már teljesen megszáradt a festék.

  4. Lakkozás: olvastam több helyen, hogy körömlakk is megfelel a célnak, én ezt nem próbáltam. Az akril lakk spray-t praktikusabbnak véltem, mert így biztosan nem kenődik el az aprólékos minta sem a felületen. Kivéve, ha túl közelről fújjuk rá a lakkot, sikerült egy ilyen tapasztalatot is begyűjtenem. :)

Bátran vágj bele, ha eddig még nem tetted! Garantált sikerélmény és egy igazán egyedi játék / dekorációs elem születik a kezetek alatt, relatíve kevés idő alatt.

2013. augusztus 15., csütörtök

Vonatos párna

Párnamániában szenvedek. Nem is a párnák érdekelnek, hanem a huzatok, egyszerűen képtelen vagyok elmenni egy-egy tetszetős darab mellett. Hiszem, hogy a lakás hangulatát nagyban meghatározzák a jól megválasztott textíliák. Ha pedig megunja az ember, akkor neki lehet állni az új garnitúra kitalálásának, összehangolásának. Hmmm, de szép is ez! Ha tehetném, 1-2 évente lecserélném a lakásunk teljes textilarzenálját, már ha el tudnám pakolni a régit, mert attól sajnos képtelen lennék megválni.

A párnahuzatokra visszatérve, rengeteget készítettem már, de szinte mindet ajándékba adtam és sajnos nincs is róluk képem. Kivéve erről a szettről, amit lassan másfél éve készítettem a fiamnak, aki akkoriban még alig volt nagyobb egy cipős doboznál. A vonatos téma adta magát, mert 3 párnát szerettem volna felöltöztetni.

Hozzávalók

  • anyag a párna huzatához (ha ugyanilyen, belebújtatós huzatot csináltok, akkor a párna hosszát 2x és a párna szélességét kell alapul venni a pontos méret kiszámításához)
  • anyagdarabok a mintá(k)hoz
  • cérna (a rávarrásnál használt öltéstípusokhoz rengeteg cérna kell)

Szint

Gyakorlott.

Elkészítési idő

2-4 óra (attól függően, hogy a mintát is mi készítjük-e el).

Lépésről lépésre


Összeszedtem az itthon kallódó anyagvégeket és nekiláttam a minta megrajzolásának. Mint mindig, az internet most is elegendő inspirációt adott, és mivel nem akartam túlbonyolítani a vonatokat, ezt az egyszerű vázlatot néztem ki.

Az anyagok összeválogatásánál az összhang az elsődleges, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. A pöttyös és a csíkos anyag is tökéletesen megfér egymás mellett, de nyugodtan válogass anyagösszetételében eltérő textíliákat is. Emellett az sem mindig igaz, hogy a színek összehangolására különösen figyelni kéne, mert igen furcsa színek is alkothatnak tökéletes egységet.

Miután megrajzoltam a mintát, kivágtam a részeit papírból, hogy ki tudjam szabni.



A párnahuzatot ezután szabtam csak ki, de teljesen mindegy, hogy milyen sorrendben vágjátok ki az anyagdarabokat. Anélkül, hogy összevarrtam volna a párnahuzatot (ami ebben az állapotában egy hosszú anyagcsík volt), rátűztem a mozdony részeit. Először természetesen rápróbáltam a párnára, hogy tudjam, pontosan hova is kell tenni a mintát.

Ha kisebb a minta, csúszós vagy foszlik az anyag, érdemes lefércelni varrás előtt.




Eredetileg úgy terveztem, hogy cikk-cakk varrással rögzítem a vonatot a huzatra, de meggondoltam magam. Azt szerettem volna, ha a varrás erőteljesebb, ezért a sűrűbb és szélesebb applikálási módot (ill. öltésformát) választottam, valamint fehér cérnával dolgoztam.



Miután elkészültem a minták felvarrásával, összevarrtam a huzatot. Mivel a párna viszonylag kicsi (kb. 35 x 35 cm), ezért egy egyszerű, "belebújtatós" változat mellett döntöttem.




Az a legjobb érzés, mikor kész a szett, ránézel és még tetszik is. Íme néhány kép közelebbről.




Tapasztalatok


Nincsenek kifejezetten ehhez a projekthez köthető tapasztalatok, inkább olyanok, amik általánosságban a rávarráshoz kapcsolódnak.

Az öltés kiválasztásánál vedd figyelembe az alábbiakat:
  • mennyire kicsi a minta (kisebb mintánál értelemszerűen kisebb és sűrűbb öltést használj)
  • milyen távol vannak egymástól a varrások (minél közelebb, annál kevésbé mutat jól két széles öltés egymás mellett)

Fontos még az is, hogy gyűrődik-e az anyag, mert ha igen, felvarrás előtt érdemes alaposan átvasalni.

2013. június 30., vasárnap

Gardróbfrissítés - pólókból strandruha

Annyira jól sikerült a legutóbbi családi ruhaselejtezés, hogy még mindig van / lesz mit átalakítani. Ma három pólót szemeltem ki, amikből aztán egy kismama-strandruha született.

Nagyon egyszerű cső szabású, fölül gumival behúzott és egy vékony nyakba köthető pánt van rajta.


Hozzávalók

  • 3 póló (vagy 3 x 25-30 cm hosszú vékony, pamut anyag)
  • cérna, olló


Szint

Kezdő.


Elkészítési idő

1-1,5 óra


Elkészítés

Válaszd ki a színben és anyagvastagságban összeillő pólókat.



Mérd le, hogy milyen hosszú ruhát szeretnél és ehhez mérten vágj csíkokat a pólókból.



Tipp: Ha van már egy ilyen típusú ruhád, érdemes előszedni, mert jól használható szabásmintának.



Az egyik oldalon vágd szét, ezután pedig varrd egymáshoz a csíkokat. Értelemszerűen figyelj arra, hogy a hosszanti varrások a ruha teljes hosszán át egy vonalban maradjanak. Ha hosszanti irányba is rugalmasak az anyagok, akkor használt rugalmas öltéstípust.



Ha nem testhez simuló lesz a ruha (én most egy bővebb, kismama fazont szerettem volna), hajtsd be a fölső részt és fűzz bele egy gumit, hogy biztosan ne essen le.



Ha te is szeretnél pántot rá, akkor ezt az egyik pólóból levághatod. Varrás nélkül is elkészíthető, ha olyan az anyaga (mert összepöndörödik), nekem egy kicsit vastagabb pólóim voltak, ezért muszáj volt varrnom.



A pántot kézzel varrd rá a ruha fölső és belső részéhez, és már kész is. Irány a strand!

Tipp: csinálj strandtáskát is a ruhához (például fürdőlepedőből), hogy teljes legyen a szett.

2013. június 28., péntek

Csinálj poncsót fürdőlepedőből!

A múltkori strandolás alkalmával kissé hűvös volt az idő (mondhatni egész kellemes), ahhoz legalábbis mindenképp, hogy a vízből kimászó gyerek csak úgy, vizesen rohangáljon. Megpróbáltam bebugyolálni és rávenni arra, hogy az ölemben maradjon míg megszárad, de hiába. A szomszéd pléden hasonló volt a helyzet azzal a különbséggel, hogy anyukának volt a táskájában egy fürdőponcsó (fogalmam sincs, mi a hivatalos neve), amit egyszerűen csak rádobott a picire, aki már szaladt is tovább.

Annyira egyszerű megvarrni, hogy már ott, a strandon eldöntöttem, a fiam is kap egy ilyet! Ha nem cifrázzátok túl, kb. fél óra alatt elkészíthető az egész.


Hozzávalók

  • frottír anyag (kb. 1,5 m) vagy 1 nagyobb és egy kisebb törölköző (én ezt a verziót választottam)
  • cérna, olló


Szint

Kezdő.


Elkészítési idő

30-60 perc (attól függően, hogy egy szimpla poncsót csinálsz-e, vagy olyan szörnyecskét, mint az enyém)

Elkészítés





Először szabjuk ki a főbb részeket:

  • kapucni: szabásmintához keresd elő a kedvenc kapucnis pulcsit és vedd le róla a szabásmintát. Érdemes ráhagyással dolgozni, hogy annyira ne legyen szűk. Egy 70x140 cm-es fürdőlepedő aljából le tudsz vágni egy akkora csíkot, amiből kényelmesen ki lehet szabni a kapucnit.
  • poncsó rész: Ami marad a nagyobb törölközőből.
  • fogak: egy kisebb kéztörlőből vágtam ki az 5 foghoz szükséges anyagot.
  • szem: egy nagyobb kör (szintén a kéztörlőből), és a pupilla (maradék anyagból)





Ezután varrd össze fehér háromszögeket, majd fordítsd ki őket, belőlük lesznek a fogak. A szemet tetszés szerint alakíts ki. A kapucni két oldalát is varrd egymáshoz.



Varrd rá a kapucnira az arc részeit. Érdemes rápróbálni a gyerkőcre, hogy nagyjából jó helyen legyenek.



A maradék törölközőt hajtsd ketté és keresd meg a középvonalát. Vágj egy akkora nyílást, ami nagyobb a kapucni aljának kerületénél, de nem sokkal. Ennek a méretét érdemes jól kiszámítani, hogy ne legyen se túl szűk, se túl tág a nyílás.



Végül varrd hozzá a kapucnit a poncsóhoz. Én először behajtottam a nyílás széleit, ezután varrtam rá a kapucni alját, amit sikerült a fürdőlepedő szépen eldolgozott széléből szabni. Ha eddig még nem tetted meg, hajtsd fel a poncsó alját (azt a szélét, ahonnan levágtad a kapucninak való csíkot), és már kész is.

Remélem a használat során is beválik, és az elkészítése nagy öröm volt!

2013. június 21., péntek

Gardrób frissítés - régi pólóból új nyári hálózsák


Meleg van. Nagyon. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés, hogy mit adjak a hálózsákhoz szokott gyerekre éjszaka. Hiába a nagy meleg, azért éjjel mégis hűl valamennyit a levegő, huzat van, stb. A takarót, vékony zoknit úgyis lerúgja magáról, marad az extra vékony hálózsák. Igen ám, de a tavalyi kicsi, nagyobb méretben meg épp nem kapható sehol a közelben (arról nem is beszélve, hogy ár / érték / kihasználhatóság szempontból szerintem egy vagyonba kerül).

Bátorítanálak benneteket, hogy toldjátok meg a kinőtt hálózsákot így, ahogy én is tettem. Kisebb babára ugyanúgy ráadhatjátok a nagyobb méretet és eggyel kevesebb tárolandó ruhadarabról kell a későbbiekben gondoskodni.


Elkészítési idő

Az egész folyamat 10 percet vett igénybe úgy, hogy nem szerkesztgetve szabtam, csak "szemre vágtam". (Nézzétek el nekem, hogy a vasalót sem vettem elő..)


Szint

Kezdő.


Hozzávalók


  • kinőtt, vékony hálózsák

  • régi póló (vagy vékonyabb pamutszerű anyag)

  • cérna, olló, varrógép

Elkészítés

Első lépésként vágjuk le a pólóról a nem használható részeket. A lényeg, hogy kényelmesen ki tudjuk szabni a megfelelő méretet és formát a toldáshoz.




Ezután vágjuk le a hálózsák alját. Akkora szélességben tegyük mindezt, hogy a másik anyagot, mintegy folytatásként az aljához tudjuk varrni.




Miután levágtuk az alját, lehet már látni, hogy milyen széles toldásra van szükség. A hossza értelemszerűen a gyerek hosszától függ, érdemes 10-15 centit hozzáadni az éppen aktuális testhosszhoz. Lyukakat is készíthettek rá, amin keresztül ki tudja majd dugni a lábát, ha még ebben a vékony zsákban is melege van. A nyílásokat érdemes még ilyenkor megcsinálni, amikor a két réteg nincs egymáshoz varrva.




Utolsó lépésként fordítsuk ki a zsákot és a toldást is, majd varrjuk egymáshoz az anyagokat. Először a sárga részből varrtam egy "zsákot", aminek nyitott a teteje, majd ennél a nyitott résznél varrtam össze a hálózsákkal.

Ezzel a módszerrel vastagabb hálózsákot is meg lehet hosszabbítani, csak kicsit bonyolultabbá teszi a varrást a bélés.

És, ha már póló az alapanyag, hálózsák híján, egyetlen pólóból is készíthettek ilyen jellegű hálózsákot. A patent helyett használhattok gombot is, illetve varrhattok cipzárt is az oldalába a könnyebb öltöztetés érdekében.

2013. február 4., hétfő

Tavaszi koszorú pillangókkal

Már egy ideje elkészítettem a tavaszváró koszorúnkat, csak lusta voltam feltenni róla a képeket. Ismét egy pénztárca - és időbarát projekt következik.

Hozzávalók

  • 3 m 5 cm széles selyemszalag (kb. 20.25 cm átmérőjű koszorúhoz)
  • 40 cm vékonyabb szalag vagy damil a felakasztáshoz
  • 30 cm x 30 cm papír a pillangóknak
  • ragasztópisztoly

Szint

Kezdő.

Elkészítési idő

30 perc.

Elkészítés

Nagyon szeretem a selyemszalagokat, ezért nem volt kérdés, hogy ezzel fedem be az alapot. Volt itthon még abból a kartonból, amiből a koronát csináltam, a pillangókhoz pont kapóra jött. Rajzoltam néhányat, többféle méretben, és kivágtam őket a papírból. Meghajlítottam a szárnyukat, hogy élethűen ücsörögjenek és felragasztottam őket a koszorúra.



Ezután kiakasztottam az ajtó mellé (rá sajnos nem tudtam, mert fémből van) valahogy így.


Tapasztalatok

Egyáltalán nem muszáj kartont használni a pillangókhoz, sima, vagy scrapbook papírból (újságpapírból, régi könyvből) is kivághatod őket.

Letölthető

Ha nem szeretnél bajlódni a sablon megrajzolásával, töltsd le az enyémet innen >> (négyféle minta, háromféle méretben)

2013. január 10., csütörtök

Csinálj tutyit maradék anyagokból

Születés után a babáknak egyszerűen nincs szükségük cipőre. A fiamnak ráadásul még a zokni sem maradt meg soha a lábán, nemhogy a cipő. Pedig volt neki többféle is, a kedvenc egy sötétkék vagány sportcipő, talán egyszer ha volt alkalmam ráadni.

Amikor aztán 5-6 hónapos korban elkezd ülni, kúszni, helyet változtatni a baba, érdemes elkezdeni gondolkodni a cipő kérdésen, mert hamarosan fel fog állni és akkor nem árt, ha van egy plusz réteg a lábain. A puhatalpú cipő mellett döntöttem akkor és vettem is egyet neki. Jó volt, de nagyon hamar kinőtte és mivel ránézésre nem tűnt nagyon bonyolultnak, megpróbáltam varrni egyet.

Elsőre teljes volt a siker még úgy is, hogy nem volt csúszásgátló talp, vagy annak való anyag itthon. Maradék anyagból dolgoztam, a külső része farmerból volt, a talpa kordbársonyból, a belseje pedig puha polárból.



( A kép ezt az elhasználódott cipőt ábrázolja, 5 hónapja szinte minden nap nyúzza.)

Kisebb babáknak is nyugodtan elkészíthető, garantáltan nem fog leesni a lábukról és annyira egyszerű és gyors megvarrni, hogy egyszerre többet is készíthetsz belőle (nyárra például bélés nélkülit), valódi kiegészítői lesznek a ruháknak.

Kezdőként is belevághatsz, mert nem csak egyszerű, de nagyon gyorsan el is készül, ajándéknak is kiváló.

A mellékelt szabásminta nagyjából egy egy éves gyerkőc lábára jó. Ha kisebbet, vagy nagyobbat szeretnél, ne felejts el ennek megfelelően, arányosan változtatni a szabásmintán.


Hozzávalók

  • összesen kb. 20 centi anyag (ha egyféléből készíted)
  • 20 cm gumi (0,5-1 cm széles)
  • cérna

Szint

Kezdő.

Elkészítési idő

Kb. 1 óra.

Tapasztalatok

Eredetileg úgy terveztem, hogy a cipő talpát egy talpbetétből fogom kiszabni, hogy ne csússzon (ennek a talpbetétnek az egyik része szivacsból van). Elkezdtem varrni és észrevettem, hogy a varrás mentén hasad szét az anyag. Tulajdonképpen a varrógép tűje elvágta a szivacsot, így lehetetlen volt ilyen módon csúszásgátló talpat csinálni. Talpbetét helyett használj bőrt, vagy textilbőrt.

Szabásminta letöltése >>

Jó varrogatást!