2013. augusztus 19., hétfő

Kavicsfestés - első tapasztalatok

Ezidáig csak gyönyörködtem a szebbnél szebb, festett kavicsokban. A kánikula miatt a fél életünket a Duna parton töltöttük, így nem esett nehezemre érdekes alakú kavicsokat keresgélni és végre kipróbálni ezt a fajta alkotási módot.

Ha még nem próbáltad, csak hozzám hasonlóan kacérkodsz a gondolattal, csak ajánlani tudom. Összesen 2-3 órát festegettem és ez lett az eredménye.



Messze vagyok még a gyakorlott kavicsfestőktől, de már most rengeteg tapasztalatot szereztem, amiket szeretnék megosztani veled.

Ezekre lesz szükséged


  • kövek, kavicsok minél többféle méretben és alakban

  • festék (vízbázisú akrilt és temperát használtam)

  • ecsetek (kavicsmérettől függetlenül elég sok apró részletet kell kidolgozni, ezért legyen kéznél 0-ás, 1-es, vagy kettes ecset is)

  • vékony alkoholos filc (témafüggő, hogy érdemes-e használni, ételeknél pl. nem igazán kellett)

  • lakk (akril lakk spray-t használtam): erre azért van szükség, hogy időtállóak és nem utolsósorban szép, fényesek legyenek a kavicsok

Válassz témát


Érdemes valamilyen téma mentén elindulni, ötleteket keresni a világhálón. Ha gyerekjátéknak szánjátok, akkor azért, ha pedig dekorációs célt szolgáltok vele, akkor is figyeljetek, hogy harmonizáljanak egymással a kövek.

A kép alapján nem nehéz kitalálni, hogy három témában "indultam el": zöldségek-gyümölcsök-készételek, állatvilág és emberek. Az a tervem, hogy folyamatosan bővítem mindhárom készletet, idővel pedig a pici is besegít majd. Egyelőre csak abban segédkezik, hogy felismerhető lett-e a végeredmény, illetve előszeretettel játszik velük.





A természet és az emberek vonal még elég kezdetleges, de így is nagy volt az öröm.




Főbb lépések


  1. Por-és zsírtalanítás: ez azért kell, hogy megfelelően tapadjon rájuk a festék. Én csak áttörölgettem őket egy száraz ronggyal, mert nem voltak túl koszosak. 

  2. Festés: 

    • Rétegenként kell festeni a kövekre, ezért időigényesnek mondható a folyamat, hiszen a papírhoz, vászonhoz képest jóval több a száradási idő.
    • Több követ fess egyszerre, így hatékonyan ki tudod használni a hosszú száradási időt.
    • Kevés vizet használj. Ha nem muszáj, ne hígítsd a festéket, mert minél töményebb, annál jobban fed.
    • A világos színeket nekem több rétegben is át kellett festenem, hogy megfelelően fedjen (főleg sötét köveket használtam), de gondolom ez festékfüggő is.
    • Bátran keverd a színeket!

  3. Kontúrok: ez a lépés témafüggő és természetesen elhagyható, ha nem tartod szükségesnek. A kontúrok kiemeléséhez alkoholos filcet használtam, de csak akkor, amikor már teljesen megszáradt a festék.

  4. Lakkozás: olvastam több helyen, hogy körömlakk is megfelel a célnak, én ezt nem próbáltam. Az akril lakk spray-t praktikusabbnak véltem, mert így biztosan nem kenődik el az aprólékos minta sem a felületen. Kivéve, ha túl közelről fújjuk rá a lakkot, sikerült egy ilyen tapasztalatot is begyűjtenem. :)

Bátran vágj bele, ha eddig még nem tetted! Garantált sikerélmény és egy igazán egyedi játék / dekorációs elem születik a kezetek alatt, relatíve kevés idő alatt.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése