2013. augusztus 15., csütörtök

Vonatos párna

Párnamániában szenvedek. Nem is a párnák érdekelnek, hanem a huzatok, egyszerűen képtelen vagyok elmenni egy-egy tetszetős darab mellett. Hiszem, hogy a lakás hangulatát nagyban meghatározzák a jól megválasztott textíliák. Ha pedig megunja az ember, akkor neki lehet állni az új garnitúra kitalálásának, összehangolásának. Hmmm, de szép is ez! Ha tehetném, 1-2 évente lecserélném a lakásunk teljes textilarzenálját, már ha el tudnám pakolni a régit, mert attól sajnos képtelen lennék megválni.

A párnahuzatokra visszatérve, rengeteget készítettem már, de szinte mindet ajándékba adtam és sajnos nincs is róluk képem. Kivéve erről a szettről, amit lassan másfél éve készítettem a fiamnak, aki akkoriban még alig volt nagyobb egy cipős doboznál. A vonatos téma adta magát, mert 3 párnát szerettem volna felöltöztetni.

Hozzávalók

  • anyag a párna huzatához (ha ugyanilyen, belebújtatós huzatot csináltok, akkor a párna hosszát 2x és a párna szélességét kell alapul venni a pontos méret kiszámításához)
  • anyagdarabok a mintá(k)hoz
  • cérna (a rávarrásnál használt öltéstípusokhoz rengeteg cérna kell)

Szint

Gyakorlott.

Elkészítési idő

2-4 óra (attól függően, hogy a mintát is mi készítjük-e el).

Lépésről lépésre


Összeszedtem az itthon kallódó anyagvégeket és nekiláttam a minta megrajzolásának. Mint mindig, az internet most is elegendő inspirációt adott, és mivel nem akartam túlbonyolítani a vonatokat, ezt az egyszerű vázlatot néztem ki.

Az anyagok összeválogatásánál az összhang az elsődleges, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. A pöttyös és a csíkos anyag is tökéletesen megfér egymás mellett, de nyugodtan válogass anyagösszetételében eltérő textíliákat is. Emellett az sem mindig igaz, hogy a színek összehangolására különösen figyelni kéne, mert igen furcsa színek is alkothatnak tökéletes egységet.

Miután megrajzoltam a mintát, kivágtam a részeit papírból, hogy ki tudjam szabni.



A párnahuzatot ezután szabtam csak ki, de teljesen mindegy, hogy milyen sorrendben vágjátok ki az anyagdarabokat. Anélkül, hogy összevarrtam volna a párnahuzatot (ami ebben az állapotában egy hosszú anyagcsík volt), rátűztem a mozdony részeit. Először természetesen rápróbáltam a párnára, hogy tudjam, pontosan hova is kell tenni a mintát.

Ha kisebb a minta, csúszós vagy foszlik az anyag, érdemes lefércelni varrás előtt.




Eredetileg úgy terveztem, hogy cikk-cakk varrással rögzítem a vonatot a huzatra, de meggondoltam magam. Azt szerettem volna, ha a varrás erőteljesebb, ezért a sűrűbb és szélesebb applikálási módot (ill. öltésformát) választottam, valamint fehér cérnával dolgoztam.



Miután elkészültem a minták felvarrásával, összevarrtam a huzatot. Mivel a párna viszonylag kicsi (kb. 35 x 35 cm), ezért egy egyszerű, "belebújtatós" változat mellett döntöttem.




Az a legjobb érzés, mikor kész a szett, ránézel és még tetszik is. Íme néhány kép közelebbről.




Tapasztalatok


Nincsenek kifejezetten ehhez a projekthez köthető tapasztalatok, inkább olyanok, amik általánosságban a rávarráshoz kapcsolódnak.

Az öltés kiválasztásánál vedd figyelembe az alábbiakat:
  • mennyire kicsi a minta (kisebb mintánál értelemszerűen kisebb és sűrűbb öltést használj)
  • milyen távol vannak egymástól a varrások (minél közelebb, annál kevésbé mutat jól két széles öltés egymás mellett)

Fontos még az is, hogy gyűrődik-e az anyag, mert ha igen, felvarrás előtt érdemes alaposan átvasalni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése