Éppen elkészült a névnapi ajándék és fülig ért a szája az ünnepeltnek, mikor meglátta. Családi bábozást csaptunk a kanapé mögött, a történet a szokványos földön fetrengős nevetéssel zárult.
Ismered Peppáékat? A történetek és a figurák is nagyon egyszerűek, egyszerűen elkészíthetőek. Ráadásul imádok filccel szöszmötölni, minél aprólékosabb a végeredmény, annál nagyobb benne a kihívás. A malaccsalád elkészítése nem volt nehéz feladat, inkább csak időigényesnek mondanám. A részfeladatok tökéletesen beilleszthetőek a hétköznapokba, bármikor félre lehet tenni a félkész bábokat. Csináltam a játékoknak tárolót is, egy textilszatyor formájában, amire Peppáék házát applikáltam.
A szabásmintát kézzel rajzoltam, de rengeteg képet lehet találni róluk, úgyhogy még rajzolni sem kell. Elegendő, ha letöltesz egy képet, a kívánt méretre nagyítod a figurát, kinyomtatod, majd körbevágod. Készíts listát és nézd át a meglévő filc és cérnakészletedet, mielőtt elmész vásárolni, mert nagyon sokféle színre lesz szükséged.
Hozzávalók:
10-15 cm-es figurákhoz:
- filc darabok: mindegyik színből elég volt 20 cm, a halvány rózsaszín kivételével bőven maradt is mindegyikből
- filccel megegyező színű cérnák
- kevés vatta
- ragasztó (ajánlott)
- spárga
- fakanalak
- olló, gombostű
Táskához:
- filc darabok
- filccel megegyező színű cérnák
- táska részei kiszabva (kb. 25cm x 25 cm-es a végeredmény)
- cipzár (teljes szélessége egyezzen meg a táska részeinek szélességével)
- ragasztó
- olló, gombostű
Az alap ötletem az volt, hogy megcsinálom a szűk család tagjait, méghozzá úgy, hogy hátulról a fejükbe lehessen dugni egy fakanalat.
Először kiszabtam a figurákat, majd kézzel megcsináltam az arckifejezéseiket. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy nagyon egyszerűek, elég hamar visszamosolyognak rád. (Papa malac eredetileg sötét türkiz színű ruhában jár.)
A kezek és a lábak spárgából és végtagonként két filcdarabból készültek. Többször is át kell varrni a spárga és a filc találkozásánál, hogy a spárga ne csússzon ki a helyéről.
Az egyik alvásidőben született Dínó bácsi, akit nem tettem varrógép alá, legfőképp a méretei miatt. A fogait cikkcakk olló segítségével vágtam, a végtagok itt is spárgából készültek. Zsoli malachoz viszonyítva nem teljesen méretarányos, de nem is az volt vele a célom.
Visszatérve a malacokhoz, miután elkészültek az arcvonások és a fakanál zsebek (lásd 3. kép a bejegyzésben), el lehet készíteni a fejüket. Először levarrtam a füleket, amiket ezután beletűztem a két anyag közé. Varrógéppel varrtam össze a két filcréteget. Alul, a nyaknál hagytam egy 4-5 centis nyílást, mert szerettem volna minimálisan kitömni őket, illetve ebbe a nyílásba varrtam bele a ruhájukat is.
Miután elkészült egy fej, kitömtem egy kevés vattával, majd hozzátűztem a ruha részt, illetve a végtagokat. Ha ez kész, körbe lehet varrni a fej, nyaki részét is.
Ezután (a fejhez hasonlóan, varrógéppel) körbevarrtam a ruha részt, és a nyakhoz hasonlóan itt is nyitva hagytam alul, a lábaknál. Ezután jött bele egy kevés vatta, majd a lábak, és varrás, amivel bezártam Peppa ruháját. Így készült el egy figura.
Ezután következett a házikós szatyor. Maradék farmerszerű vászonból, fehér pamut anyagból és filcből készült. A ház részeit ragasztóval rögzítettem varrás előtt.
A szabásminta 7 részből áll: 2 hosszú csík vászon (pántok), 2 négyzet alakú vászon (szatyor külső része), 2 rész négyzet alakú fehér pamut anyag (szatyor belső része), cipzár.
A nagyobb filcrészeket géppel, a kisebbeket kézzel (nap, felhő,kilincs) varrtam fel.
Miután elkészült a minta, össze lehet varrni a táska részeit. Először a fogantyúkat.
Ezután varrd hozzá a bélés tetejéhez a cipzárt méghozzá úgy, ahogy azt a képen látod. A bélés színe felfelé (vagyis feléd) nézzen.
Ezt követően a szatyor egyik külső részét (amihez előzőleg hozzávarrtad a fogantyúkat) varrd hozzá a cipzár tetejéhez. A külső rész színe befelé, a bélés felé nézzen.
Fordítsd meg az egészet úgy, hogy szabaddá váljon a cipzár másik fele (lásd következő kép). Illeszd ezt a cipzárrészt a bélés másik feléhez, pont úgy, ahogy az első béléshez is hozzávarrtad (a tetejéhez).
Ha ez is kész, varrd hozzá a cipzárhoz a szatyor másik, külső részét, szintén színével lefelé.
Hajtsd ketté a cipzár mentén a szatyor részeit.
Varrd le a cipzár mellett a két anyagot, hogy használat közben ne csípődjenek be.
Nincs más hátra, mint a szatyor külső széleit és a bélést összevarrni,majd az egészet kifordítani. Ehhez először is nyisd ki a cipzárt! Ezt ne felejtsd el, ezen a nyíláson keresztül tudod majd kifordítani a táskát. Majd hajtsd ketté a szatyrot, de most ne a cipzár mentén, hanem jobb oldalon legyen a külső rész, és bal oldalon a bélés (vagy fordítva, ez mindegy). Körbe kell varrnod az így keletkezett téglalapot, egy kb 10 cm-es nyílás kivételével. Ezen a nyíláson (és a nyitott cipzáron) keresztül fogod tudni majd kifordítani a táskát.
Ha ezután kifordítod a táskát, ezt kell látnod. Mindössze a bélésen van egy nyílás,amit össze kell varrni és már kész is!
Ha a mintát nem számoljuk bele az időbe, akkor kevesebb, mint fél óra alatt, néhány egyenes varrással elkészíthető egy bélelt, cipzáras szatyor.
Jó érzés volt elkészíteni őket, bátran vágj bele te is! A szűk családon kívül van még egy rakás szereplő, jól lehet bővíteni a készletet.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése