2015. május 28., csütörtök

Vászonbugyit minden pelenkásra!

Nagyjából 0-2 éves kor között elképesztően praktikus tud lenni egy gumis bugyi, amit a pelenkára lehet ráadni. Mégsem pelenkában kúszik-mászik a homokozóban, vagy mész be vele a sarki közértbe, hanem van rajta valami. Egy egész vékony, pamut anyagból készült pelenkafedő, vagy nevezzük vászonbugyinak, amiben nem lesz melege és kényelmesen tud benne mozogni. Kislányoknak tunikával, fiúknak egy egyszerű trikóval, vagy akár csupasz pocakkal, már kész is a kánikulaszett.

A legjobb pedig az benne, hogy pillanatok alatt, 20-25 perc alatt elkészíthető, és kevesebb, mint fél méter anyagra van csak szükséged rá. 

Az interneten rengeteg szabásminta elérhető, nekem ez volt a legszimpatikusabb, 4 oldalt kell csak kinyomtatnod.

Hozzávalók: 

  • 40 cm vászon (legalább 1 m széles legyen)
  • 50-60 cm (mérd le a combok és a derék kerületét a végleges méret kiszámolásához) vékony, kb 4 mm széles gumiszalag
  • vasaló (ajánlott)
  • varróeszközök: olló, cérna, gombostű

Így néz ki a kivágott és összeragasztott szabásminta.


Miután kész a szabásmintád, szabd ki a bugyi részeit (a varrásráhagyást - kb. 6-7 mm - tartalmazza a szabásminta). Összesen két részből áll,  a megvarrása sem lesz túl bonyolult feladat.


Elsőként tedd színükkel egymás felé és egymásra a nadrág két felét, majd varrd össze a lábak közötti résznél. Kövesd az anyag szélét és úgy varrd össze, ahogy azt az alábbi képen is látod.


Ha ezzel meg vagy, a következő lépés a gumiházak (tkp. egy alagút, amibe majd a gumiszalagot fűzöd) kialakítása lesz, elsőként a lábak mellettiekkel érdemes kezdeni. Ehhez segítséget jelent, ha előtte levasalod azt a két hajtást, amit majd le kell varrnod (az ívek mértéke miatt célszerű nem elbliccelni ezt a lépést). Először hajts be kb. 6-7 milliméternyi anyagot a szélétől, majd vasald le. Ezt követően hajts be még egyszer ennyi anyagot és ezt is vasald le. Ezután már összetűzheted a nadrág elejét a hátuljával, és le is varrhatod kétoldalt.


Ha meg vagy a két oldalsó varrással, tűzd, majd varrd le az imént levasalt széleket. Tedd mindezt úgy, hogy biztosan elférjen benne a gumiszalag.


A varrásnál ügyelj arra, hogy hagyj egy kb. 2 centis nyílást, ezen keresztül fogod tudni befűzni a gumit. Célszerű ott nyitva hagyni, ahol a legkevésbé látszik.


A nyíláson keresztül fűzd be a (kb. 15 cm hosszú) gumit, majd varrd össze a két végét. Tedd egymásra a végeket, hogy átfedésben legyenek és legalább két helyen varrd át őket. Válassz rugalmas öltéstípust, pl. cikkcakkot.



Ezután nem maradt más hátra, mint a derékrész elkészítése. A módszer ugyanaz, mint az előbb, csak elhagyhatod a vasalást. Használhatsz valamivel vastagabb gumiszalagot a derekánál, hogy kényelmesebb legyen.


Ennyi az egész, kész is a kánikula nadrág pelusosoknak! Varrjatok hozzáillő kendősapkát és irány a strand!



2015. május 26., kedd

Nyári sapka szabásminta

Elméletben nagyon jól tudom védeni a gyermekeimet a napsugárzástól. Mindig van a táskámban elegendő víz, napvédő krém, sapka, időnként napszemüveg, és még véletlenül sem viszem ki őket délidőben a tűző napra. A sapkánál rögtön meg is állnék, mert még is csak erről szól a heti bejegyzés. Ti milyen sapkákat szerettek és miért?

A válasz nálam többtényezős, függ attól, hogy mekkora a gyermek, mit csinál éppen, vagy milyen ruha van rajta. A fiúknál két típus vált be: ha nincs túl meleg, akkor a klasszikus kalap fazon (ha 'bucket hat'-ként kerestek rá, találtok egy csomó szabásmintát), és kánikulában a posztban szereplő kendősapka. Mert szerintem leginkább egy kendőre hasonlít, csak annál többet tud. 
  • Nem teljesen zárt, így sokkal szellősebb, mint a kalapszerű sapkák.
  • Kötővel állítható, ennek megfelelően akár két nyáron keresztül is hordható.
  • 1 réteg (általában pamut vászon) anyagból készül, amibe nem fog bemelegedni a gyermek feje. Ráadásul, ha bevizezed, akkor is hamar megszárad és közben nem csöpög belőle folyamatosan a víz.
  • A hátsó része meg van hosszabbítva, ezáltal tökéletes tarkóvédőként funkciónál.
  • Van sildje (napellenzője) is, ami épp akkora, hogy a funkcióját betöltse, de ne vegyen el túl sokat a látótérből. Ez utóbbi zavaró hatás nálunk kilőtt egy csomó óriási kalapot, pedig legszívesebben olyat adtam volna rájuk.

Ez volt az első ilyen típusú sapkánk.


Már akkor eldöntöttem, hogy egyszer elkészítem hozzá a szabásmintát, de végül csak most szántam rá az időt. Nem csak szabásmintát készítettem, hanem egy fényképes lépésről-lépésre leírást, aminek a segítségével garantáltan sikerélményben lesz részed. 



Ráadásul rögtön 3 méretben is elkészítheted a sapkát, a szabásminták lefedik az 5 hó - 4 évig tartó időszakot. Ha ennél nagyobb sapkát szeretnél, azt is el tudod készíteni, a legnagyobb méretű szabásminta arányos felnagyításával. 


40 cm (legalább 1 m széles) anyag elegendő az elkészítéséhez, de akár egy kiselejtezett inget is használhatsz alapanyagnak. Az alábbi képen látható sapka pont ilyen, sőt, ez volt az első, amit a saját szabásmintám alapján varrtam.


A forma teljesen uniszex, az anyagválasztás teszi fiússá vagy éppen hercegnőssé. Ez a virágos anyag önmagában is gyönyörű, de el tudok képzelni rajta még egy masnit vagy egy rávarrt virágot is.  


Megvásárolhatod a szabásmintát és a leírást a Meska boltomban! Ajándéknak is kiváló, és csak két gombóc fagyi árát kell kifizetned érte. Ha bővítenéd a kánikulaszettet egy pelenkabugyival, kattints ide és készítsd el azt is!

Ha bármi kérdésed, megjegyzésed lenne a szabásmintával kapcsolatban, csak keress bátran itt, vagy a facebook oldalon. 

Jó varrogatást!


2015. május 12., kedd

Peppa malacos fakanálbábok


Éppen elkészült a névnapi ajándék és fülig ért a szája az ünnepeltnek, mikor meglátta. Családi bábozást csaptunk a kanapé mögött, a történet a szokványos földön fetrengős nevetéssel zárult.



Ismered Peppáékat? A történetek és a figurák is nagyon egyszerűek, egyszerűen elkészíthetőek. Ráadásul imádok filccel szöszmötölni, minél aprólékosabb a végeredmény, annál nagyobb benne a kihívás. A malaccsalád elkészítése nem volt nehéz feladat, inkább csak időigényesnek mondanám. A részfeladatok tökéletesen beilleszthetőek a hétköznapokba, bármikor félre lehet tenni a félkész bábokat. Csináltam a játékoknak tárolót is, egy textilszatyor formájában, amire Peppáék házát applikáltam.

A szabásmintát kézzel rajzoltam, de rengeteg képet lehet találni róluk, úgyhogy még rajzolni sem kell. Elegendő, ha letöltesz egy képet, a kívánt méretre nagyítod a figurát, kinyomtatod, majd körbevágod. Készíts listát és nézd át a meglévő filc és cérnakészletedet, mielőtt elmész vásárolni, mert nagyon sokféle színre lesz szükséged.

Hozzávalók:

10-15 cm-es figurákhoz:

  • filc darabok: mindegyik színből elég volt 20 cm, a halvány rózsaszín kivételével bőven maradt is mindegyikből
  • filccel megegyező színű cérnák
  • kevés vatta
  • ragasztó (ajánlott)
  • spárga
  • fakanalak
  • olló, gombostű
Táskához:
  • filc darabok
  • filccel megegyező színű cérnák
  • táska részei kiszabva (kb. 25cm x 25 cm-es a végeredmény)
  • cipzár (teljes szélessége egyezzen meg a táska részeinek szélességével)
  • ragasztó
  • olló, gombostű




Az alap ötletem az volt, hogy megcsinálom a szűk család tagjait, méghozzá úgy, hogy hátulról a fejükbe lehessen dugni egy fakanalat.


Először kiszabtam a figurákat, majd kézzel megcsináltam az arckifejezéseiket. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy nagyon egyszerűek, elég hamar visszamosolyognak rád. (Papa malac eredetileg sötét türkiz színű ruhában jár.)


A kezek és a lábak spárgából és végtagonként két filcdarabból készültek. Többször is át kell varrni a spárga és a filc találkozásánál, hogy a spárga ne csússzon ki a helyéről.


Az egyik alvásidőben született Dínó bácsi, akit nem tettem varrógép alá, legfőképp a méretei miatt. A fogait cikkcakk olló segítségével vágtam, a végtagok itt is spárgából készültek. Zsoli malachoz viszonyítva nem teljesen méretarányos, de nem is az volt vele a célom. 


Visszatérve a malacokhoz, miután elkészültek az arcvonások és a fakanál zsebek (lásd 3. kép a bejegyzésben), el lehet készíteni a fejüket. Először levarrtam a füleket, amiket ezután beletűztem a két anyag közé. Varrógéppel varrtam össze a két filcréteget. Alul, a nyaknál hagytam egy 4-5 centis nyílást, mert szerettem volna minimálisan kitömni őket, illetve ebbe a nyílásba varrtam bele a ruhájukat is. 


Miután elkészült egy fej, kitömtem egy kevés vattával, majd hozzátűztem a ruha részt, illetve a végtagokat. Ha ez kész, körbe lehet varrni a fej, nyaki részét is. 


Ezután (a fejhez hasonlóan, varrógéppel) körbevarrtam a ruha részt, és a nyakhoz hasonlóan itt is nyitva hagytam alul, a lábaknál. Ezután jött bele egy kevés vatta, majd a lábak, és varrás, amivel bezártam Peppa ruháját. Így készült el egy figura.


Ezután következett a házikós szatyor. Maradék farmerszerű vászonból, fehér pamut anyagból és filcből készült. A ház részeit ragasztóval rögzítettem varrás előtt.
A szabásminta 7 részből áll: 2 hosszú csík vászon (pántok), 2 négyzet alakú vászon (szatyor külső része), 2 rész négyzet alakú fehér pamut anyag (szatyor belső része), cipzár.


A nagyobb filcrészeket géppel, a kisebbeket kézzel (nap, felhő,kilincs) varrtam fel. 


Miután elkészült a minta, össze lehet varrni a táska részeit. Először a fogantyúkat.


Ezután varrd hozzá a bélés tetejéhez a cipzárt méghozzá úgy, ahogy azt a képen látod. A bélés színe felfelé (vagyis feléd) nézzen. 


Ezt követően a szatyor egyik külső részét (amihez előzőleg hozzávarrtad a fogantyúkat) varrd hozzá a cipzár tetejéhez. A külső rész színe befelé, a bélés felé nézzen. 


Fordítsd meg az egészet úgy, hogy szabaddá váljon a cipzár másik fele (lásd következő kép). Illeszd ezt a cipzárrészt a bélés másik feléhez, pont úgy, ahogy az első béléshez is hozzávarrtad (a tetejéhez).


Ha ez is kész, varrd hozzá a cipzárhoz a szatyor másik, külső részét, szintén színével lefelé.


Hajtsd ketté a cipzár mentén a szatyor részeit.


Varrd le a cipzár mellett a két anyagot, hogy használat közben ne csípődjenek be.


Nincs más hátra, mint a szatyor külső széleit és a bélést összevarrni,majd az egészet kifordítani. Ehhez először is nyisd ki a cipzárt! Ezt ne felejtsd el, ezen a nyíláson keresztül tudod majd kifordítani a táskát. Majd hajtsd ketté a szatyrot, de most ne a cipzár mentén, hanem jobb oldalon legyen a külső rész, és bal oldalon a bélés (vagy fordítva, ez mindegy). Körbe kell varrnod az így keletkezett téglalapot, egy kb 10 cm-es nyílás kivételével. Ezen a nyíláson (és a nyitott cipzáron) keresztül fogod tudni majd kifordítani a táskát.


Ha ezután kifordítod a táskát, ezt kell látnod. Mindössze a bélésen van egy nyílás,amit össze kell varrni és már kész is!


Ha a mintát nem számoljuk bele az időbe, akkor kevesebb, mint fél óra alatt, néhány egyenes varrással elkészíthető egy bélelt, cipzáras szatyor. 






Jó érzés volt elkészíteni őket, bátran vágj bele te is! A szűk családon kívül van még egy rakás szereplő, jól lehet bővíteni a készletet.