2015. április 28., kedd

Mosható tasak piknikezéshez

Még mindig április van, és továbbra is a szabadtéri programokhoz kötődő varrós projekteké a főszerep. A telefontartó övtáska után, most itt a mosható tasak, piknikezéshez! A bejegyzésben részletes útmutatót találsz, és rengeteg képet, hogy biztosan sikerüljön elkészíteni.



Kisgyerekkel járod a várost? Szeretsz piknikezni? Mindig hordasz magadnál egy kis ropogtatnivalót? Akkor biztos ismerős érzés, hogy a nejlon zacskó mindig a legrosszabbkor szakad ki és folyton morzsahegyek állnak a táskád alján. Ezért legközelebb inkább műanyag dobozban viszed magaddal a kekszet, ami praktikus ugyan, de rengeteg helyet foglal el az amúgy is mindig teletömött táskádban. Ezenkívül, ki ne szeretne bele azonnal egy ilyen szép és praktikus táskába? Velem pontosan ez történt, és mint általában, most is kicsit továbbgondoltam az elkészítését, már, ami az anyaghasználatot illeti.

A "mosható" világ egyre több tárggyal gyarapodik, ami örvendetes, hiszen biztosan találsz köztük olyat, ami a te életedet is könnyebbé, színesebbé és, hogy ne kanyarodjunk el nagyon az eredeti céljától, fenntarthatóbbá teszi. Sokféleképpen elkészítheted, hiszen a tasak tulajdonképpen egy bezárható zseb, valamilyen víztaszító anyagból. A szabásmintáját téglalapok jelentik, melyek méretét te döntöd el, attól függően, hogy mit szeretnél benne tárolni. Praktikus, ha többféle méretben is elkészíted. Anyaga eredetileg viaszos vászon, vagy egyéb, vízlepergető anyaggal kezelt textil lehet. Nálam egészen véletlenül volt egy darab zuhanyfüggöny. Olyan típus, ami műanyag szálakból szőtt és mosógépben mosható (nem a törölhető verzió). Azt találtam ki, hogy ez kiváló lesz bélésnek, külső anyagnak pedig választok a maradék pamutvásznaim közül.





Első lépésként szabd ki a tasak részeit. Összesen 6 darabból áll a szabásminta: 
  • 2 azonos méretű, nagyobb téglalap (külső anyag és bélés), ez lesz a zseb, az enyém 18 x 30 cm.
  • 2 azonos méretű kisebb téglalap (külső anyag és bélés), ez lesz a ráhajtható rész, nálam 18 x 8 cm.
  • 2 azonos méretű tépőzár-fél (a teljes szélességnél kb. 3 centivel rövidebb), használhatsz helyette patentokat is


Ezután varrd fel a tépőzár részeit. A bolyhos fele kerüljön a ráhajtható rész belsejére. Úgy pozícionáld, ahogy a képen is látható: középre mindkét felét, és a bolyhosat egy kicsit közelebb a bélés hosszanti feléhez. Érdemes duplán levarrni, hogy bírja a mindennapos használatot.


A következő lépésekben a ráhajtható része készül a tasaknak. Ha szeretnéd, hogy a sarkai ne legyenek szögletesek, akkor használj egy poharat az ív megrajzolásához. A lekerekítést érdemes akkor megcsinálni, amikor már egymáshoz tűzted a két anyagot. Színűkkel egymás felé: nálam a virágos és a tépőzáras rész érintkezett egymással. 


Ha elkészültél az ívekkel és a felesleget is levágtad, varrd össze a két réteget és tisztázd el a széleket. A zuhanyfüggöny anyaga rettenetesen foszlott, ezért ez utóbbi lépést nem hagyhattam ki. Az alsó, hosszabb egyenes rész mentén nem szükséges összevarrni a két anyagot, hiszen ezen a szakaszon fogod hozzávarrni a tasak zseb-részéhez.

Fordítsd vissza az anyagot és már el is készült a ráhajtható rész.



Utólag döntöttem úgy, hogy díszvarrást is csinálok rá, így erről nincs köztes kép, csak a végeredményen látszik. Szerintem praktikusabb ezzel a plusz varrással, nem csúszik szét a két anyag használat közben.



Az ötödik lépésben készítsd el a zsebet: a külső anyagból és a bélésből is. Egyszerűen hajtsd félbe a téglalapokat és varrd össze, majd tisztázd el a széleiket. 



Ezt követően kell összevarrni a tasakot. Természetesen teljesen egymásba kell tolni a részeket, a kép csak segítség, hogy ne vessz el a sok ki- és befordítás között. Fogd meg a külső részt és told bele a bélésként szolgáló tasakot, amit előtte visszafordítottál (így a varrás bentre került). Ezután helyezd el a két réteg között a ráhajtható részt (amit szintén színével kifelé fordítottál már): értelemszerűen a tépőzár bolyhos része a szúróssal átellenes oldalon legyen, illetve a megfelelő anyagtípusok érintkezzenek egymással (nálam a virágos a virágossal és a fehér a fehérrel). Ha a szöveg nem lenne teljesen érthető, nézd meg ismét a fenti képet segítségképpen.

Ha alaposan és pontosan összetűzted a 3 részt, elkezdheted összevarrni őket méghozzá úgy, hogy nyitva hagyod egy kis (kb. 5-6 centis) szakaszon a varrást. Ez lesz az a nyílás, amin keresztül majd visszafordítod a tasakot.




Utolsó lépésként fordítsd ki, vagyis vissza a tasakot a nyíláson keresztül. Tetszik? Varrd be a lyukat és már használhatod is!




Elő a hűtőtáskával, és irány a zöld!



Tarthatsz benne magokat, kekszet, szendvicset, vagy bármit, ami nem folyik nagyon. Az almaszeletek is megmaradtak, a zuhanyfüggöny tökéletes bélésnek bizonyult. Ha koszos lesz, csak dobd be a mosógépbe, nagyon hamar megszárad. A tépőzár helyett használhatsz patentokat is, és az anyagtípusokkal is érdemes kísérletezned, én biztosan kipróbálom viaszos vászonból is.

2015. április 23., csütörtök

Rajzolt alvópajtások és egyéb házi állataink

Nem csak varrni, de rajzolni is nagyon szeretek. Azt is szeretem, ha más rajzol, legyen az gyerek vagy nagymama, a hangsúly az alkotáson van. Szerintem mindenki tud rajzolni, akinek vannak önálló gondolatai, csak a bátorsága valahol eltévedt a silány rajzórák és merev rajztanárok útvesztőjében. Ha sokaknak sikerülne megszabadulni az évek alatt rájuk telepedő gátlásoktól, elképesztően színes alkotások születnének. Születtek nálunk is, mutatom is sorban őket.

Krisztofer Krokodil élete is valahogy így, egy papírlapon kezdődött. Nem bosszankodott soha a csirkelábai és a kissé zord nézése miatt, ő ilyen, így és részben ezért is szeretjük ennyire.


Mindkét terhességem alatt rengeteget varrtam. Kerestem a taposható időt, hogy végére érjek a listámnak. Ezen a listán Krisztofer Krokodil textilesítése is szerepelt, és éppen elkészült, ahogy visszaemlékszem. Majdnem 1 méter hosszú, anyaga polár. Nagyon könnyű polárt varrni, elsősorban, mert nem kell a széleket eldolgozni, emiatt a rávarrt rétegek is szebbek, egyszerűbben elkészíthetőek. A képen a krokodil a jelenlegi, három és fél éves állapotában szerepel, a napi használattól kissé megviselten, ugyanis kitüntett helyen, a nagy ágyában alszik.





Mutatom a vele egyidős, és méretben is szinte ugyanakkora testvérpárját, Zsiráf személyében, csak így egyszerűen. Ő az egyik a sok rajzolt állatom közül, akiknek sem a nevük, sem a vonalaik nincsenek túlgondolva. Szintén polárból készült és kapott egy csinos nadrágot, rugalmas, passzé anyagból.





Aztán kicsit több, mint másfél éve megszületett Nyuszi is, ő nem rajz alapján, hanem egy meglévő nyuszi másolataként. Valami megfogott benne is, úgyhogy gyorsan beköltöztettem hozzánk. Nyuszi 27 cm magas és maradék anyagokból varrtam. Egy kiselejtezett ing és egy régi, ámde annál izgalmasabb pamut / kordvászon szoknya volt az alapanyag.






Egy kicsit kakukktojás az utolsó a sorban, ugyanis egy párnahuzatról van szó. És rajta Elefántról, aki azért született, hogy emlékeztessen egy régi ruhadarabra, még a 90'-es évekből. Ne kérdezd, hogy miért teszek el ilyen idő távlatában ruhákat, magam sem  tudok rá ésszerű választ adni. Ez a kardigán is egy volt a sok emlék közül, amit egyszerűbb volt újratervezni, mint kidobni a szemétbe. Így legalább egy darabja velem maradhat még egy ideig.



Arra buzdítanálak, hogy varrj te is állatokat! Kitaláltakat is, annál jobb! Ha nem túl bonyolult a minta, kezdőként is nyugodtan belevághatsz. Az első és legfontosabb tanácsom, hogy a varrásnak szánt ráhagyás, a ruháknál használatosnál legyen több, hiszen az állatoknak sokkal nagyobb a vastagságuk, mint például egy ruhának. Olyan textilt válassz alapanyagként, ami nem rugalmas és van valamennyi tartása. Tömőanyagnak használhatsz vatelint, polisztirol gyöngyöt, törmelék szivacsot, vagy akár meglévő plüss állatokat is. Láttam már az utóbbira példát, mosás során egy cipzáron keresztül lehetett kihalászni a kisebb állatkákat. Készítés előtt mindig gondold végig, hogy kinek és milyen célra készíted az állatokat. Ha például csecsemőnek, akkor még véletlenül se legyenek rajta könnyen leszakítható részek, ne legyen bolyhos (szöszölős) az anyag, illetve igyekezz olyan textilt választani, amit ellenőrizhető festékkel színeztek. Ha az állatok elsősorban dekorációs céllal készülnek, akkor nyugodtan használj például csipkét, szatént, selymet. Ezek kényesebb textilek, a tisztításuk is nehézkes, de  a végeredmény is izgalmasabb lehet.

A fenti lista hamarosan folytatódik, ígérem, nem maradsz le róla!
.



2015. április 16., csütörtök

Varrj és fuss!

Ha már itt a tavasz, a testmozgás köré csoportosítom az idei év első varrós projektjeit. A közösségi oldalon elöljáróban már olvashattál erről a telefontartóról, és most el is készült hozzá a részletes útmutató, szabásmintával együtt! Mindez ingyenesen, csak neked, sok szeretettel!



Talán már meséltem a maradék anyagokhoz fűződő kapcsolatomról, arról, hogy egy-egy különlegesebb textiltől egyszerűen képtelen vagyok megválni, még akkor is, ha belátható időn belül nem készítek belőle semmit. Inkább elteszem. Aztán jön a következő, és egy fél év múlva azon csodálkozom, hogy nem férnek el a dolgaim a megszokott helyükön. Egy ilyen rácsodálkozós és végtelenül elszánt délelőttön nekiláttam, hogy kiválogassam az anyagdarabokat, és búcsút vegyek azoktól, amiket nem fogok majd használni. Anyagtípus szerint megtörtént a kategorizálás, és ekkor bukkantam rá egy szoknyára. Még anyukámé volt, sőt, ő készítette mintegy 20 éve. Megtetszett a színe, a geometrikus mintája, mindenképp varrni szerettem volna belőle valamit. Ismered ezt az érzést?

A szoknya új életre kelt, csináltam egy tökéletesen egyedi telefontartót, hogy sportoláskor is magammal vihessem a kedvenc zenéimet.



A forma nagyjából adott volt, több ilyen típusú táska is kapható. Elkészítettem hozzá a szabásmintát, amit most megosztok veled. Töltsd le a csatolt dokumentumot és már kezdheted is a varrást.


Nem csak szabásmintát, hanem részletes elkészítési útmutatót is kapsz, rengeteg képpel, és jó tanáccsal. Kevesebb, mint egy óra alatt elkészítheted ezt a táskát, ami garantáltan egyedivé teszi a futó felszerelésed.



Hosszabb cipzárral két zsebet is kialakíthatsz külön a telefonodnak és a kulcsodnak (illetve a többi apróságnak). Minden információt megtalálsz a leírásban, nincs más dolgod, mint letölteni. Ajándéknak is tökéletes, garantáltan örülni fog neki a leendő tulajdonosa. Kezdőként is bátran belevághatsz, egyszerűen elkészíthető.

Olvasd szeretettel és szerezzen neked is sok örömöt a készítés és a használat is!



Ha bármi kérdésed van, keress bizalommal!


2015. április 7., kedd

Húsvéti minimál

Minimál, már, ami a dekorációt illeti. A szociális részét maximálisan megéltük, és az első locsolás igazi emlékével is gazdagodott az aprónép.

Habár folyton időzavarban vagyunk, a tojásfestést semmiképp nem szerettem volna kihagyni a kézműves készülődésből. Hogy a másfél évesnek is sikerélménye legyen, hungarocellből és kartonból készült tojást festettünk.






Szerintem gyönyörűek lettek! Rajtahagytuk a pálcikákon és egyszerűen beletettük az asztalon álló vázába őket.

Tavaly volt egy nyuszis girlandunk is, ami a költözés során tönkrement, de nem volt túl bonyolult feladat újra elkészíteni. És, mivel nem szeretem kétszer ugyanazt megcsinálni, ezért kicsit változtattam a nyuszikon. A sablon is saját készítésű, a fiúknak nagyon tetszett,


Vattapamacs lett a farkuk, alkoholos filccel húztam meg a kontúrjukat és a fülüknél fogva lógattam fel őket egy zsinórra.


A rögzítést sem gondoltam túl, átlátszó celluxszal ragasztottam fel a szekrény oldalára. Mondom én, hogy minimál.