Kisgyerekkel járod a várost? Szeretsz piknikezni? Mindig hordasz magadnál egy kis ropogtatnivalót? Akkor biztos ismerős érzés, hogy a nejlon zacskó mindig a legrosszabbkor szakad ki és folyton morzsahegyek állnak a táskád alján. Ezért legközelebb inkább műanyag dobozban viszed magaddal a kekszet, ami praktikus ugyan, de rengeteg helyet foglal el az amúgy is mindig teletömött táskádban. Ezenkívül, ki ne szeretne bele azonnal egy ilyen szép és praktikus táskába? Velem pontosan ez történt, és mint általában, most is kicsit továbbgondoltam az elkészítését, már, ami az anyaghasználatot illeti.
A "mosható" világ egyre több tárggyal gyarapodik, ami örvendetes, hiszen biztosan találsz köztük olyat, ami a te életedet is könnyebbé, színesebbé és, hogy ne kanyarodjunk el nagyon az eredeti céljától, fenntarthatóbbá teszi. Sokféleképpen elkészítheted, hiszen a tasak tulajdonképpen egy bezárható zseb, valamilyen víztaszító anyagból. A szabásmintáját téglalapok jelentik, melyek méretét te döntöd el, attól függően, hogy mit szeretnél benne tárolni. Praktikus, ha többféle méretben is elkészíted. Anyaga eredetileg viaszos vászon, vagy egyéb, vízlepergető anyaggal kezelt textil lehet. Nálam egészen véletlenül volt egy darab zuhanyfüggöny. Olyan típus, ami műanyag szálakból szőtt és mosógépben mosható (nem a törölhető verzió). Azt találtam ki, hogy ez kiváló lesz bélésnek, külső anyagnak pedig választok a maradék pamutvásznaim közül.
Első lépésként szabd ki a tasak részeit. Összesen 6 darabból áll a szabásminta:
- 2 azonos méretű, nagyobb téglalap (külső anyag és bélés), ez lesz a zseb, az enyém 18 x 30 cm.
- 2 azonos méretű kisebb téglalap (külső anyag és bélés), ez lesz a ráhajtható rész, nálam 18 x 8 cm.
- 2 azonos méretű tépőzár-fél (a teljes szélességnél kb. 3 centivel rövidebb), használhatsz helyette patentokat is
Ezután varrd fel a tépőzár részeit. A bolyhos fele kerüljön a ráhajtható rész belsejére. Úgy pozícionáld, ahogy a képen is látható: középre mindkét felét, és a bolyhosat egy kicsit közelebb a bélés hosszanti feléhez. Érdemes duplán levarrni, hogy bírja a mindennapos használatot.
A következő lépésekben a ráhajtható része készül a tasaknak. Ha szeretnéd, hogy a sarkai ne legyenek szögletesek, akkor használj egy poharat az ív megrajzolásához. A lekerekítést érdemes akkor megcsinálni, amikor már egymáshoz tűzted a két anyagot. Színűkkel egymás felé: nálam a virágos és a tépőzáras rész érintkezett egymással.
Ha elkészültél az ívekkel és a felesleget is levágtad, varrd össze a két réteget és tisztázd el a széleket. A zuhanyfüggöny anyaga rettenetesen foszlott, ezért ez utóbbi lépést nem hagyhattam ki. Az alsó, hosszabb egyenes rész mentén nem szükséges összevarrni a két anyagot, hiszen ezen a szakaszon fogod hozzávarrni a tasak zseb-részéhez.
Fordítsd vissza az anyagot és már el is készült a ráhajtható rész.
Utólag döntöttem úgy, hogy díszvarrást is csinálok rá, így erről nincs köztes kép, csak a végeredményen látszik. Szerintem praktikusabb ezzel a plusz varrással, nem csúszik szét a két anyag használat közben.
Az ötödik lépésben készítsd el a zsebet: a külső anyagból és a bélésből is. Egyszerűen hajtsd félbe a téglalapokat és varrd össze, majd tisztázd el a széleiket.
Ha alaposan és pontosan összetűzted a 3 részt, elkezdheted összevarrni őket méghozzá úgy, hogy nyitva hagyod egy kis (kb. 5-6 centis) szakaszon a varrást. Ez lesz az a nyílás, amin keresztül majd visszafordítod a tasakot.
Utolsó lépésként fordítsd ki, vagyis vissza a tasakot a nyíláson keresztül. Tetszik? Varrd be a lyukat és már használhatod is!
Elő a hűtőtáskával, és irány a zöld!
Tarthatsz benne magokat, kekszet, szendvicset, vagy bármit, ami nem folyik nagyon. Az almaszeletek is megmaradtak, a zuhanyfüggöny tökéletes bélésnek bizonyult. Ha koszos lesz, csak dobd be a mosógépbe, nagyon hamar megszárad. A tépőzár helyett használhatsz patentokat is, és az anyagtípusokkal is érdemes kísérletezned, én biztosan kipróbálom viaszos vászonból is.