2015. december 14., hétfő

Házprojekt - 2. rész

A bevezető részben nem volt szó konkrétumokról, már ami a születő ház részleteit illeti. Itt most bemutatom a 3D-s terveket és kicsit mesélek magáról az indíttatásról, arról, hogy miért is csinálunk két srácnak egy babaházat.

Emlékszem, még ülni sem tudott a nagy, mikor határozottan eldöntöttem, hogy ő bizony nem csak autókat és vonatokat fog tologatni. Puskát soha nem fogok neki venni, lesznek szép, élénk színű ruhái, sőt, a haját is talán hagyom, hadd nőjön hosszabbra. Nem szerettem és most sem szeretem a nemi szerepek ilyen korai és erőszakos erőltetését, főleg, ha a játékokról van szó. Rengeteget játszunk és igyekszem az igényeiknek megfelelő eszközökkel körülvenni őket. Szerintem semmi rossz és elítélendő nincs abban, ha egy kisfiú babát vesz a kezébe, vagy palacsintát süt a kiskonyhájában. Idővel aztán ők maguk kezdték tologatni az autókat, rajongani a vonatokért és lőtték egymást hosszú botokkal a játszótéren. Ezzel párhuzamosan a szerepjátékozás fejlődött és fejlődik most is nagyon. A nagy például folyton hős. Teljesen mindegy, hogy tüzet olt, beteget gyógyít, vagy üldözi a betörőt, a lényeg, hogy grandiózus problémákat oldjon meg, és mindenki őt ünnepelje. A kicsi egyelőre pont az ellentéte. Teljesen jól el van magában, szereti megfigyelni az apró történéseket, és hosszú időre leköti, ha "mütyürkézhet" valamivel. Mindemellett végtelenül jól eljátszik a naggyal, ha hívják, körülbelül így:

"Riadó! Egy tigris akadt fent a hegyen, gyere utánam!"
"Oké, megyek!"

Mindenki boldog.

A ház eleinte várnak indult. Vendégségben voltunk egy barátnőméknél, ahol egy elég nagyméretű erőddel játszottak. Voltak benne katonák, fegyverek, lovak, és minden, amire egy valamirevaló csatában szükség van. Kicsik még, hogy felfogják, miről is szól ez a harc dolog, mégis nagyon hamar rákaptak a lövöldözés ízére. Az első tervünk az volt, hogy készítünk nekik egy várat, szintén saját tervek alapján, amit aztán kifestünk és berendezünk. Aztán ezt elvetettük, mert egy berendezett ház talán még is több játéklehetőséget rejt magában, mint egy vár.

Ekkor kezdtem el nézelődni az interneten, ötletek után kutattam, inspirálódtam. Elképesztő a választék, a cipős doboztól kezdve a modern stílusú konténerházig gyakorlatilag mindre volt olyan példa, amire rácsodálkoztam. Egy-két nappal később és több tucat kép megnézése után kezdtek körvonalazódni a céljaink, mit is szeretnénk:

  • Egy házat, amivel mindketten tudnak egyszerre játszani. Ez a szempont kilőtte az egyszerűbb, könyvespolc alapú ötleteket, mert azok helyiségei egy oldalra nyílnak és ha az egyik elé ül, a másiknak már esélye nincs becsatlakozni a játékba. Ettől függetlenül ez például az elejétől fogva nagyon tetszett.
/forrás/
  • Egy viszonylag stabil házat, amire, ha rádől vagy rátámaszkodik a kicsi, akkor is megtartja a formáját. Azért is szerettem volna, ha keményebb anyagból van, hogy mobilizálható legyen. Ne jelentsen gondot berendezéssel együtt átvinni egyik szobából a másikba, vagy éppen feltenni a polcra. Ezzel tulajdonképpen kiestek a cipősdoboz házak, pedig eleinte az volt a tervem, hogy az egész ház kartonból lesz. Ezek a kedvenceim:





  • Legyen egyedi és menő! Menő a teljesen realisztikus viktoránus stílusú ház is, de most nem erre vágytunk. Az egyszerűség és a funkcionalitás megtartása mellett gondolkodtunk tovább, szem előtt tartva a tényt, hogy két örökmozgó fiunk van. 





  • Lehessen vele babrálni. Például ajtót, ablakot nyitogatni, liftet felhúzni. A lift ötlet egyébként a (3. képként betett) kartonházból származik, mikor megláttam, egyből azt éreztem, ilyen kell! A kivitelező megnyugtatott, hogy maga a szerkezet egyszerű és meg tudja csinálni, úgyhogy álmodozhatok tovább a liftes házról nyugodtan. Több képet nem tennék be, keress rá, biztos te is megtalálod a kedvenceidet, ezek voltak a sajátjaim.
Mutatom inkább a saját tervünket, amit SketchUp-ban csináltam. Használhattam volna egy kockás füzetet is, de ez így sokkal izgalmasabb volt. 


Az egész ház egy IKEÁ-s kis asztalra lesz rögzítve, az asztallap mérete 55cm x 55cm. Ahogy az látszik is a képen, sok szoba lesz benne, körbejárható lesz, és remélhetőleg egy működő liftet is lehet majd rajta babrálni. A Playmobil figurákhoz lettek igazítva a méretei, sikerült használtan vennem egy csomó berendezést. Ezeket külön le is fogom fényképezni, én még ilyen apró kiegészítőket nem is láttam. A hűtőben például külön rekeszek vannak, dobozos tejjel, ami nem magasabb fél centinél. Valószínűleg ez másnak nem meglepő, én teljesen rácsodálkoztam erre az apró és teljesen élethű világra. 

Anyaga 1 cm vastag rétegelt lemez lesz, már le is vágattuk a darabokat, szép lassan haladunk előre. Nem olyan gyorsan, mint ahogy azt terveztük, de nem rohanunk sehova, van még néhány nap karácsonyig.

Abban még nem jutott konszenzus köztünk, hogy ki/lefessük-e a házat. Nekem tetszik ez a natúr fa szín, a kiegészítők is elég színesek, úgyhogy nem ragaszkodom a dekoráláshoz. Az egyetlen részlet, amit ki szeretnék festeni, az a várfal lesz, tekintettel arra, hogy biztonsági okokból egyelőre nem fogjuk fűrésszel "kicsipkézni".

A következő lépés az ablakok és ajtók, illetve a csúszáshoz a lyuk kivágása lesz. Illetve, ha festünk, akkor az összeállítás előtt ezt még mindenképp megtesszük.

Minden további lépésről beszámolok, addig is drukkoljatok, hogy időben elkészüljünk! :)

2015. november 26., csütörtök

Ház projekt indul!



Teljesen be tud szippantani a karácsonyi keszülődés,ezért évről évre egyre korábban kezdem. Nem, nem azért mert félek, hogy kicsúsznék az időből, hanem mert annyira szeretem. Különösképpen az ajándékkészítést.

Kedvenc gyermekkori emlékeim közé tartozik, hogy a tesómmal minden évben keszülünk valami meglepetéssel a szülőknek. Hosszú gondolkodás, egyeztetés es tervezgetés előzte meg, a legtöbbször rajz vagy festmény megszületését. Voltak tematikus évek is, mint peldául a tűzzománcos szakkörös idoszak. Akkoriban mindenki ékszert kapott tőlem, ha jól emlékszem, 10-11 éves lehettem. Megmaradt annak az izgatottságnak az emléke is, amit a várakozás okozott. Vajon örül-e, tetszik-e majd a célszemélynek, egyáltalán használni fogja-e? Szerencsére kivétel nélkül, mindig örült a családom a kézzel készített ajándékoknak, ami beteljesítette az örömteli várakozást es olyan jó élménnyé tette a karácsonyokat.

Sok sok év eltelt azóta, es közben valami megváltozott. Nagyon sokszor kényelmesebb es olcsóbb megvenni azt a valamit, amit el is lehetne akár kesziteni, a gyorsaságról már nem is beszélve. Megveszem én is, mert tényleg bármit meg lehet venni. Ráadásul gyorsan, kényelmesen, a kanapén ülve, kávéval a kezemben.
2-3 éve viszont elkezdett suttogni bennem egy ismerős hang, ami néha egyre hangosabb lett, sőt, már olyan is volt, hogy kiabált. Az alkotó énem, akit nem lehet egyszerűen csak bezárni és elfelejteni. Időről időre vissza kell térnem hozzá, ki kell engednem és létre kell hoznunk valamit. Valamit, ami egyedi, amit csak "mi" tudunk megalkotni. Egyfajta énterapia az alapos tervezéstől kezdve minden, ami a kivitelezésig történik. A téli szürkeségnél nem is választhatnék jobb és befordulást ösztönző időszakot. Mindjárt itt a karácsony!

Mostanában a legtöbb erőforrást igénylő projekt, egy játék ház elkészítése. Ennek megszületését szeretném folyamatában megosztani veletek. Az epítményt babaháznak is nevezhetném, de jóval több annál: tűzoltóállomás es erőd is egyben. Izgalmasan hangzik? Két fiam van, ennek ellenere belevágtam a dologba, el is mesélem majd, miért. Pontosabban vágtunk, mert a tervezés fázis lezárult, a kivitelező pedig apa lesz, mint mindig.

Kicsit izgulok, nem tudom, hogy milyen lesz a fogadtatás. Egyáltalán sikerül-e összerakni, stabil lesz-e, jól fog-e kinézni? Ugyanakkor valamiért biztos vagyok a sikerben. A nagynál belelépett a mütyürkézős időszakba, kezdi megtalálni a főleg finommotorikát igénylő feladatokban is a szépséget, egyre ügyesebb. A kicsi pedig nagyon lelkes,ezért ilyen teren nem is nagyon lehet érzékelni azt a másfél évnyi lemaradást. 

A folytatásban megmutatom a 3D-s terveket, a bútorokat es a tervezés szempontjait, ne maradj le róla!

2015. augusztus 3., hétfő

Hátizsák minimál

Ezúttal a majdnem bölcsisnek készült, de lehet akár óvodás hátizsák, sőt, az egyszerűsége annyira megtetszett, hogy a maradék anyagból készítek egyet magamnak is!

Amikor a gyermek közösségbe kerül, érdemes 1-2 hónappal előtte elkezdeni a ráhangolódást. Rengeteget mesélni, szerepjátékozni, felépíteni a szőnyegen a lovak óvodáját és összefésülni a család és az intézmény nyapirendjét. Mindig tudni lehet előre, hogy kell-e majd oviszsák, váltócipő, benti takaró, illetve, hogy lehet-e vinni a kedvenc állatkát, autót vagy éppen kispárnát. Akárhogy is nézzük, ez az időszak új fejezetet nyit a család és a gyermek életében is, szánj rá elegendő időt, hogy a váltás minél zökkenőmentesebben menjen. Ha ezt a folyamatot elősegíti például egy új, ovis hátizsák megléte, akkor szerezz be egyet. Sőt, legyen ez a hátizsák egyedi, készítsd el te magad!

Olvasd el a bejegyzést és garantálom, hogy könnyedén elkészíted majd! Csinálj olyan nagyot, amilyet még szívesen cipel, amibe belefér az otthon egyik darabja, vagy a kedvenc homokozójáték, ha éppen a játszótérre mentek. Díszítsd a kedvenc figurájával, hímezd rá a nevét, vagy éppen hagyd üresen, mint én. Bármilyen megoldást is választasz, biztos lehetsz benne, hogy ebből a hátizsákból csak egy darab készül.

Anyagválasztás, egyéb kellékek

Véleményem szerint bármilyen anyagból lehet táskát készíteni. Mindig gondold át, hogy milyen gyakran fogod használni, mennyi dolgot teszel majd bele, stb. és ennek megfelelően dönts. Én most egy vastag, merev tartású anyagot választottam, ami nem zuhan össze, ha épp semmi nincs (vagy csak egy fehér kavics van) a táskában. Nem tudom, mennyire látszik a képről, de még a farmer vászonnál is vastagabb. Bélésnek egy egyszerű pamut vásznat választottam. Nagyon szeretem ezt a csíkos anyagot, készült már belőle kötény egy jó barátnak, de a játszószőnyegen is képviselteti magát, mint hintaállvány.

Egyéb kellékek alatt a csatokat, ringliket, pántokat értem, ezek száma csak az elképzelésedtől függ. Ha szeretnéd, varrhatsz zsebeket rá, összehúzhatod a táska belsejét egy kötővel, vagy csatokkal teheted zárhatóvá. Az én táskám egyszerűen, tépőzárral záródik és nincsenek rajta kisebb zsebek. Olyat csináltam, amit egy két éves is magabiztosan tud kezelni.


Szabásminta

Ismered a mosható tasakomat, amit piknikezéshez és kisebb sétákhoz készítettem? Ez a hátizsák pont olyan, csak pántokkal kiegészítve! Ott jóval részletesebben dokumentáltam az elkészítést, ezért ha most valamit nem értesz, lapozz vissza

A méreteket tetszés szerint változtathatod, egyedül a ráhajtó és a zseb mérete függ egymástól, erre figyelj. A méreteim, ráhagyással a következők:

  • zseb (maga a táska rész): 27 cm x 27 cm
  • ráhajtó: 27 cm x 14 cm (ebből a téglalapból vágd ki a felesleget)
  • pánt szélesebb része: 10 cm x 35 cm
  • pánt keskenyebb része: 5 cm x 25 cm
  • akasztó: 6 cm x 20 cm


Elkészítés

Elsőként a pántokat és az akasztót csináltam meg, az egész folyamat alatt ez volt a legidőigényesebb lépés. Egyszerűen csíkokat varrtam a csíkokra szabott anyagból: egy keskenyebbet és rövidebbet az akasztóhoz és két szélesebbet a vállpánthoz.


A vállpántoknak van egy vékonyabb része is, ezért ezekből is varrtam kettőt és a végéhez odavarrtam a két fém karikát is. Ezekbe lehet majd belefűzni a pánt másik, szintén vékony részét, ami a táska aljához kapcsolódik.


Így néznek ki a kész vállpántok. Lényegesen egyszerűbb megoldás, ha fix méretűre varrod őket, vagy direkt erre a célra kifejlesztett műanyag táskapántot használsz. Nekem nem volt itthon táskapántom, ezért bonyolítottam túl a dolgot.


Ezután megcsináltam a táska tetejét. Összevarrtam a két anyagot, színükkel egymás felé fordítva, majd az egészet kifordítottam és díszítővarrással csinosítottam (kb. 3-4 mm-re a szélétől).


Ezt a lépést követően össze lehet rakni a táska részeit, a varrás természetesen kifordítva történt. Először a vállpántok vékonyabbik felét rögzítettem a táskához: a két, színével egymás felé fordított külső anyag közé betettem ezeket a pántokat, és a felső részt kivéve (ott lesz a nyílás) egyszerűen körbevarrtam a négyzetet.


Kifordítva, ebben a fázisban, így néz ki a táska:


Ezután következik a legnagyobb összpontosítást igénylő művelet, el kell képzelned, hogy kifordítva hogy helyezkednek el a táska részei egymáshoz képest. Ha nem érthető a leírás, segítségképp olvasd el a mosható tasak elkészítését (6-os lépés!).

Tehát kívűlről befelé haladva az alábbi rétegeket fésültem össze:
  • táska külső része kifordítva (rajta a vékony pántokkal, amiket az előző lépésben rögzítettem)
  • vállpántok vastag része
  • akasztó
  • ráhajtó (az akasztó felőli oldalon)
  • bélés kifordítva
Az a nehéz ilyenkor, hogy minden befelé lóg, hiszen a kifordítást követően kerülnek a helyükre az alkatrészek, nekem nehezemre esik ez a fajta látásmód. Figyelni kell arra is, hogy ne csússzanak el a részek egymáson, mert akkor csálé lesz a végeredmény. Ne ez legyen az a mozzanat, ahol spórolni próbálsz az idővel.



Miután mindent szakszerűen letűztem, összevarrtam a táska nyílása mentén a rétegeket úgy, hogy nyitva hagytam egy 10-15 centis részen, ezen a nyíláson keresztül kell ugyanis kifordítani. 

Kifordítás után így néz ki a táska: 


Klassz, ugye? Ezután csak bevarrtam a lyukat és elvégzettnek nyilvánítottam a projektet. Nagyon elégedett voltam és vagyok is, tetszik az anyag, mert van tartása, és imádom a táskában a minimál faktort. Egyszerű és funkcionális. Pont.





Varrtam rá egy kis darab tépőzárat, hogy be lehessen csukni. Tökéletesen működik, ha nincs nagyon teletömve a táska. Varrhatsz a nyíláshoz cipzárt, a tetetéje csatot, vagy kötőt, amivel össze lehet húzni. Én szerettem volna, ha segítség nélkül ki tudja majd nyitni a jövendőbeli bölcsis, ezért választottam a tépőzárat.





2015. július 23., csütörtök

Fodros sapka kislányoknak

Családi megbízást teljesítettem ennek a sapkának a megvarrásával. Sógornőm kért meg, hogy reprodukáljak egy fodros, megkötős sapkát, mert épp kinőtte a lánya és annyira tetszik neki, hogy muszáj a nyáron még ráadnia. A sapka a Váratlan utazás c. sorozat hangulatát idézi és mivel kaptam hozzá anyagot is, egyáltalán nem volt nehéz megcsinálni. Miután elkészült a szabásminta, nagyjából fél óra alatt kész lett a sapka is.

Összesen 3 részt kell egymáshoz varrni.


Első lépésként varrd egymáshoz a két fölső szabásminta részt (lásd az előző képen). Ezennel meg is vagy a sapka lényegi részével, innentől kezdve már csak a díszítés és a kötő hiányzik. Jól hangzik, ugye?


A díszítés alatt a sapka, arc körüli részénél lévő fodrot értem. Ugyanilyen fodor volt az eredeti (mintául szolgáló) sapkán is. Egy 2-3 centiméteres csíkot varrj hozzá a sapkához úgy, hogy bizonyos távolságonként tűzd le, ráncold össze az anyagot. Minél nagyobb mértékű a ráncolás, annál romantikusabb lesz a végeredmény.


Ezután egy díszítő varrás kerüljön közvetlenül a két iménti anyag találkozásához, és nincs más hátra, mint a kötő elkészítése.


A sapka alsó, egyenes részénél készítsd el a gumiházat. Egyszerűen hajtsd vissza az anyagot és varrd le úgy, hogy a gumi még éppen elférjen benne. 


Egy biztosítótű segítségével fűzd be a gumit a helyére, majd varrd le az egyik végén. Fogd meg a másik felét a guminak, és ráncold össze a felette lévő anyagot annyira, amennyire szükségesnek látod. Például, ha szeretnéd, hogy jobban belógjon a babád arcába a sapka (vagy eleve ducibb, vastagabb a nyaka), akkor nem szükséges túlságosan összehúzni.

Ezután varrd le a gumi másik felét is és vágd le a kilógó felesleget. A gumi mellé, mindkét oldalra varrj egy kb. 20 cm hosszú kötőt. A kötőnek nem kell rugalmasnak lennie, használhatsz selyemszalagot, vagy, ami éppen kéznél van. Nálam babapertli volt itthon, a fehér anyaghoz jól passzolt. 


Magam sem gondoltam volna, hogy ez ennyire egyszerű! Próbáld ki te is, messze még a nyár vége!

Ha a kendősapkákat jobban szereted, kattints ide a szabásmintához.

2015. július 1., szerda

Mosolygós ajándék

Ami ráadásul egy kötény lett, anyának és lányának. Cuki, csajos, fodros, sárga-kék, és nem csak főzni lehet benne, de jelmeznek sem utolsó.

Csináltam már kötényt a legkedvesebb középiskolai kémia tanáromnak, a barátaimnak, a húgomnak, de a nagyobbik fiam is kapott már. Kötényt varrni nagyon egyszerű, ha tudsz például párnahuzatot készíteni, nyugodtan nekiállhatsz. Néhány egyenes varrás és pánt, és már kész is!  Egyszerűsége mellett még azt szeretem benne, hogy sokféleképpen variálható a szabásmintája. Csinálhatod extra csajosra, fodrokkal, masnikkal, vagy kiszabhatod egyben is és szinte csak kötőket varrsz rá. A lényeg, hogy garantáltan örömödet leled a készítésében és az is örül majd neki, aki kapja. Mert ki ne szeretne egy egyedi kötényt magának?

A Minion kötény pamut lepedővászonból készült, így előtte be kell avatni az anyagot. A sárga és a kék színnek pontosan ilyen árnyalatúnak kell lennie, ez némileg megnehezítheti az anyagbeszerzést. Nekem szerencsém volt, a második üzletben találtam megfelelőt. A csajos szabásmintámat választottam, ami két fő részből áll: egy majdnem négyzet alakú mellrészből és egy húzott szoknyából (ami tkp. egy téglalap). Ezenkívül már csak a nyak- és a derékpántot kell elkészíteni hozzá.

Vasalás és szabást követően nekiláttam az arc elkészítésének. A szemüveg pántjával kezdtem, amit a legkisebb cikkcakk öltéssel varrtam rá a sárga anyagra.


Ezután felkerült a helyére a szem és a szemüveg is, szintén cikkcakk öltéssel rögzítve. A pupilla és a száj megrajzolásához textilfilcet használtam, de szerintem az alkoholos filc (illetve a kézzel átvarrás) is tökéletes megoldás lehet. 




A következő lépés a nyakpántok elkészítése volt. A hosszuk függ a mérettől, szélességük opcionális, olyat csinálj, amilyet szeretnél. 


A kötény mellrészét duplán szabtam, hogy ne látszódjon a szemek mintája a túloldalon. Ehhez "szendvicsbe" tettem a pántokat a két külső résszel. Alulról fölfelé ezek a rétegek: mellrész szemekkel, pántok, mellrész másik - üres - fele. A fekete nyíl mentén körbevarrtam a szendvics-négyzetet, amit ezután már csak ki kellett fordítani.


Kifordítás után a helyére kerültek a kötők és a mosoly is. Egy díszítő varrást követően így nézett ki a kötény mellrésze.



A szoknya rész tulajdonképpen egy nagyméretű téglalap, ami ennél a Minion-os verziónál két részből áll: egy keskenyebb sárga részből és a szélesebb kékből. Elsőként ezt a két részt varrtam egymáshoz.


Utána beszegtem a téglalap két oldalát és az alját is (a kék részt), a tetejét pedig úgy hagytam, mert oda kerül majd a mellrész, illetve a derékpánt (éppen ezért szükségtelen lett volna eltisztázni).



Szerettem volna, ha húzott a szoknya része a köténynek, ezért összeráncoltam a sárga anyag tetejét. Ezt úgy tudod a legegyszerűbben elérni, hogy nagyméretű öltéssel varrod át az anyag tetejétől kb. fél-1 centire, majd anélkül, hogy eltisztáznád a végét, megfogod az egyik szálat és elkezded húzni rajta az anyagot. Ugyanezt kell csinálni az anyag másik végén is, egészen addig, amíg a kívánt rakott hatást el nem éred. Ennél a lépésnél figyelj arra, hogy a kötény biztosan elég széles legyen és körbeérje leendő tulajdonosát.


A következő lépés a mell- és a szoknyarész összevarrása. Jelöld be a középpontokat mindkét résznél és illeszd össze őket, tűzd le, majd varrd át.


Ha ezzel meg vagy, nincs más hátra, mint a derékpánt elkészítése. Csinálhatsz egyszerűen egy különálló pántot, amit csak rávarrsz a külső részére, vagy választhatod az alábbi megoldást is, ami egy kicsit bonyolít a helyzeten, viszont sokkal igényesebb és szebb lesz tőle a kötény.

A derékpánt két hosszú csíkból áll. A nyakpántokhoz hasonlóan tetszőleges a szélessége, a hossza pedig attól függ, hogy mekkora derékra készíted. Egy vékonyabb felnőtt nőnek 140 centisre szoktam szabni (ez a csík általában pont olyan hosszú, mint az anyag szélessége), óvodás-kisiskolás méretű kötényhez pedig elég a 100-110 cm.

Az alábbi módon, vagyis, amikor az egyik pántrész elöl, a másik pedig hátul halad, sokkal szebb lesz a kötényed hátoldala, hiszen ott is az elvarrott pánt látszik majd. Elsőként tűzd oda a pántokat egyszerre mindkét oldalhoz  így, ahogy a következő képen látható. Ez kicsit nehézkes, de hidd el, megéri rászánni ezt az extra időt.


Ha a tűzéssel kész vagy, kezdd el le (és össze) varrni a pántokat. Amikor elérsz a két végéhez, akkor varrd úgy, ahogy a következő képen látható. Követheted az anyag szélét is, de szerintem így, hegyesebben sokkal szebb lesz.


Miközben varrsz, tulajdonképpen "befordulsz" a pánt végénél, így a végeket már ennél a fázisnál el is készíted. A pánt végétől visszafelé varrj kb. 10 centit, majd átmenetileg fejezd be a varrást és fordítsd ki őket. (Pont így készült a nyári sapka kötője is.)

Ezután nincs más hátra, mint elkészíteni a pánt felső részét is úgy, hogy mindkét pánt-fél ugyanolyan magasságban legyen. Ha ezután végigvarrod a pántot (az alsó részt is pluszban), akkor kész is vagy! Sajnos az imént említett néhány lépésről nincs képem, remélem érthető a leírás illusztráció nélkül is. Ha mégsem, szívesen segítek. :)



Vasald át a kész kötényeket és gyönyörködj a végeredményben! A Minionok sokfélék, variáld a kötényeket is kedvedre! Csinálhatsz lila verziót is, de a rajzfilm további szereplői közül is válogathatsz, ha családi ajándéknak szánod őket. 

És ne feledd, egy sárga pulcsi és kék harisnya kell csak, és máris kész a farsangi jelmez.