2012. december 3., hétfő

Játszószőnyeg




Bevallom, nem sok értelmét láttam a bébi játszószőnyegeknek. Tudjátok, azokra gondolok, amik viszonylag kis méretűek, és van rajtuk egy vagy több állat, esetleg játékív. Az én fiam vizuálisan kielégíthetetlen volt már pár hetesen is és pár percnél tovább nem kötötte le egyetlen játék látványa sem. Ha hason feküdt, akkor pedig csak a minta egy részét látta, amikor pedig már ült, akkor kúszni is tudott, ergo biztosan nem maradt meg egy 1,5 négyzetméteres területen.

Ezekre a gondolatokra alapozva már viszonylag korán eldöntöttem, hogy nekünk nem klasszikus játszószőnyegünk lesz, csinálok inkább én egyet. Kapóra jött egy zsáknyi maradék anyag és egy zöld polár takaró alapnak (amit utólag semmiképpen nem választanék, le is írom majd, hogy miért).



Az volt a tervem, hogy egy aprólékos, részletekkel teli szőnyeget csinálok, amin egy fél éves és egy 2-3 éves is szívesen ücsörög. Valamennyire fiús témát akartam, így az autóút adott volt. Szerettem volna még léghajókat, bálnát, házikót, várost és autómosót....

Elkészítési idő

Ez sok tényezőtől függ (méret, részletesség, tervezési idő, stb.), így nem igazán határozható meg. Az a fontos, hogy szánjuk rá az időt, mert ez esetben különösen igaz, hogy a kapkodás a minőség rovására megy.

Szint

Középhaladó.

Hozzávalók

Egy tetszőleges méretű anyag alapnak (és egy ugyanekkora az aljának), az alap kerületével megegyező hosszúságú szegőanyag (elhagyható), többféle színű és mintájú maradék anyag, rengeteg cérna és természetesen ceruza, olló és papír a szabásmintának.

Elkészítés

1. lépés - tervezés: gondosan tervezd meg a takarót a legapróbb részletekig. Először csinálj egy (legalább) A/3-as papír méretű vázlatot, amit később méretarányosra nagyíthatsz fel.
Tipp: Már az elején döntsd el, hogy milyen főbb részekből fog állni a takaró (nálam 6 ilyen volt: tenger és tengerpart, autómosó, város, tanya, játszótér, égbolt és leszállópálya) , így a tervezés és a varrás is egyszerűbb lesz.


2. lépés - megvalósíthatóság: nekem szükség volt erre a lépésre, de lehet, hogy neked nem lesz. Miután elkészült a terved, igyál egy teát vagy kávét, majd utána nézz rá friss, “varrós” szemmel. Vajon nem lett túl aprólékos (netán túlságosan elnagyolt) a minta? Biztos minden részlet elkészíthető a varrógéppel? Ha nem, van kedved sokat kézzel varrni? Mennyire rugalmasak az anyagok? Tudsz bánni a túlságosan elasztikus vagy éppen vékony textilekkel?


3. lépés - szabásminta elkészítése: ha idáig eljutsz, már biztosan alig várod, hogy szó szerint belevághass! Mielőtt az anyaggal tennéd ezt, készítsd el a pontos szabásmintát. Ez az egyik legfontosabb lépés, úgyhogy ne most próbálj meg időt spórolni.
Tipp: Oszd fel a takarót nagyobb területekre és ezeket a részeket dolgozd ki papíron. Ha nagyobb gyerkőcnek készíted, nyugodtan lapozd fel a kedvenc mesekönyvét és less el néhány illusztrációt, biztosan díjazni fogja. Ha elkészültél az egyes részek rajzaival, tedd őket egymás mellé és nézd meg, hogy egységes-e a kép, rendben vannak-e a méretarányok, ha vannak, csatlakoznak-e egymáshoz az utak, stb.


4. lépés - szabás: mielőtt nekilátsz, jól gondold végig, hogy milyen anyagokat használsz. Ezekre különösen figyelj:

  • Válassz színben és stílusban egymáshoz illő anyagokat, ha egységes hatást szeretnél elérni. Ez jelenthet akár 10 egymáshoz illő színt, vagy mintát is. Továbbá, a babák szeretik, ha különféle textúrájú anyagokkal találkoznak, így ha akad otthon, ne habozz egymás mellé tenni pl. egy műszőrmét és egy polárt.

  • Figyelj arra, hogy az alapréteg (tulajdonképpen maga a takaró) lehetőleg ne, vagy csak minimálisan legyen rugalmas. Én ezt sajnos nem gondoltam át előre és rengeteget szenvedtem miatta. Hiába csábító és meleg a pihe-puha polár, válassz inkább egy erősebb bútorvásznat alapnak és a végén varrj hozzá egy polár réteget, ha szükségét érzed.

5. lépés - varrás: én összesen 6 részre osztottam fel a takarót és így is varrtam össze a részeket. Két résznek volt egy lepedővászon alapja, erre és a takaró alapra is cikkcakk öltéssel kerültek fel az apró részletek.

Miután befejeztem, nagy kő esett le a szívemről. Egyrészt mert szeretem befejezni, amit egyszer elkezdtem, másrészt pedig elkezdhettem végre a következő projektem.

Záró gondolatok a tapasztalatokról. Akármennyire egyszerűnek tűnik, ez egy nagy munka. Sok időre és energiára (és sok sok cérnára) van szükség a megvalósításhoz, viszont előnye, hogy bármikor fel lehet állni mellőle. Sok apró részfeladatra osztható az elkészítés, így hektikusan ráérő anyukáknak is ajánlom, hetekig tartó kikapcsolódást biztosít.